Pełnej recenzji w październiku nie będzie (MC ma w pompie :-D Żartuję, rzecz jasna – tak naprawdę mój czas), więc parę słów:
Wersja ebooka kupiona u Prószyńskiego zdecydowanie wolna jest od większości dziwacznych problemów, na jakie naciąłem się w tym roku w ebookach od Publio czy ebookpoint. Są literówki, złamania, trudno. Drobiazgi, w większości.
3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz
Lipa. Nie po raz pierwszy mam wrażenie, że ta objętość jest za mała, by coś ciekawego w tym miejscu przekazać.
4 FILMOWE OBLICZA MARSA Radosław Pisula
Warto poczytać :-)
7 ORYGINALNOŚĆ JEST PRZEREKLAMOWANA Wywiad z Joe’em Abercrombiem
Czyli za kulisami sukcesu… Sympatyczny, stojący mocno na ziemi gość, taki się wydaje ten Abercombie.
10 SAM I MAX PODBIJAJĄ ŚWIAT Andrzej Kaczmarczyk
Och tak! “Hit the road” to gra mojego dzieciństwa ;-)
Nie po raz pierwszy Andrzej Kaczmarczyk wyciąga i zajmująco opisuje z pozoru nieciekawy temat.
12 SILNIK MüNCHAUSENA Mateusz Wielgosz
No i to jest chyba objętość stosowna dla pana Wielgosza… Krótkie podsumowanie ostatniej afery z silnikiem mikrofalowym, ciekawe zarysowanie problemu i smutne, ale prawdziwe podsumowanie “media vs rzetelność”. Tia, internet stał się współczesnym wiekiem mrocznym, jeżeli chodzi o myślenie. 
14 POŻEGNANIE MISTRZÓW Robert Ziębiński

Ziębiński jak się weźmie za filmografie… O odchodzących reżyserach horroru, ich dziełach, ich karierach… Czyli jak z grindhouse trafić do sal multikinowych. I teraz pytanie, panie Robercie: kiedy czas na Quentina T, Roberta R., czyli reżyserów, na tych grindhouse’ach wychowanych i do nich wracających? Nie będzie chyba pan czekał do ich śmierci, hę? ;-)
63 SZTAFETA (1) Maciej Parowski
Wspominki by MAciej Parowski ;-) Czyli znów kawałek fantastycznej historii polskiej fantastyki :-) Zawsze czytam, nie zawsze zachwyca, ale Parowski to gawędziarz, któremu nie mogę się oprzeć… ;-)
72 WIEK TERRORU Rafał Kosik
Nawiązanie do “silnika Muenchhausena” i “Fikcji politycznej”? W każdym razie, w tym numerze felieton Rafała Kosika o sieciowym idiotyzmie i idącym za nim radykalizacją poglądów – ładnie się komponuje z powyższymi pozycjami. Jest ok.
73 JOGURTOWA REWOLUCJA Peter Watts

Facet sprzedaje pomysł na książkę w wyjątkowo smutno-zabawnym felietonie, takim z dość gorzką pointą. A, do dupy to wszystko… :-)
74 SUKA Robert Ziębiński
Jestem psiarzem, od zawsze. Do felietonów z suką nic nie mam, choć też mnie uwiera taka jakaś nieokreśloność tych artykułów (wolę Ziębińskiego “rozbierającego” jakiś filmowy temat, czyta się świetnie). Psiowatości w życiu człowieka jednak będę bronił i popierał. Tylko, ten, panie Robercie, wyznanie niby osobiste, a robi się trochę… Hmmm… łzawo. No nic, grunt, że Peppa! Moja córka kocha Peppę w każdej formie. A imion domowych hau-hauów (włącznie z biedaczką, która odeszła niecałe dwa tygodnie temu) nauczyła się szybciej niż słów “dziadek” i “babcia”.
78 O MIŁOŚCI Łukasz Orbitowski

No co ja mogę, pasuje mi ten Orbitowski z jego dywagacjami wokółhorrorowymi… Zdecydowanie tak! ;-)
PROZA POLSKA
17 FIKCJA POLITYCZNA Michał Protasiuk



Bo sprawnie napisane, opisujące bieżące wynaturzenia związane z nowoczesnym marketingiem politycznym, ładnie aproksymujący bzdurny kierunek, do którego to dąży.
No i chyba najbardziej zrozumiały przykład, co należy pojmować pod pojęciem ‘arbitraż’, jaki poznałem – duży plusik za przybliżenie pojęcia rodem z gry giełdowej.
Kolejny duży plus za odważne wykorzystanie nieoryginalnej koncepcji ‘statystycznie mającej rację masy’ i rozproszonych, jednostkowych transakcji. Jeśli ktoś chce zrozumieć w taki prosty, beletrystyczny sposób, o co chodzi z tym całym bitcoinem, powinien poczytać o wotach i transackjach referendalnych u Protasiuka :-)
Podoba mi się również pointa, niezbyt pocieszająca, ale jakże prawdziwa.
Dobry, wyborczy tekst. Dla osób siedzących w IT, względnie na styku IT, marketingu i finansów, sporo konceptów w tekście będzie tylko ładnie wyolbrzymionymi, znanymi już dziś mechanizmami. Dla całej reszty: cóż, już dziś to się troszkę dzieje. Tu i tam, a najczęściej w sieci. Poczytajcie, uważniej się rozejrzyjcie… Brrr!
30 RASKOLNICY Piotr Nesterowicz


Bo sposób, w jaki Piotr Nesterowicz miesza fakty historyczne z fantastyką, zwyczajnie mi się podoba.
Mam wrażenie, że trafiliśmy – z głównym bohaterem – w świat i okres znany czytelnikom z “Dybuka” (jest nawet w tekście wspominka o znanych z drugiego tekstu zdarzeniach). Ten wątek przeplatany jest z wątkkiem historycznym, w którym na rozłam w cerkwii rosyjskiej (raskoł) patrzymy z zupełnie niespodziewanej perspektywy.
Może nie wszystko pojąłem lub zidentyfikowałem, ale nie przeszkadzało mi to przewertować na szybko wiki, żeby odświeżyć kluczowe historyczne fakty i czerpać przyjemność z lektury.
PROZA ZAGRANICZNA
42 DALEKOWZROCZNOŚĆ Jeff Carlson

Lubię takie hard sci-fi, chociaż motyw wycięcia ‘jednostki centralnej, na której znajdowało się AI’ – akhem, ekhu ekhui, hihihi ;-) W autonomicznym pojeździe, turlającym sie po galaktyce przez lata, samonaprawiającym się etc. etc. – heloł… To już ‘przestarzałe’ promy kosmiczne uzbrojone są w klasę tzw. systemów tolerujących błędy (czyli z redundantnymi układami lub całymi systemami, głosowanie przy decyzjach etc.). No nic, zabawny detal, który trochę mnie wytrącił z rytmu lektury, ale nie o to wszak chodzi – opowiadanie wręcz klasyczne, motyw eksploracyjny, a już fani ‘Homeworlda’ pokochają główną bohaterkę. ;-)
46 ETER Zhang Ran


Mięso, które lubię ;-) Czyli mamy małą tajemnicę, która powoli, powoli wciaga, jednocześnie intryguje i buduje niepokojący obraz społeczeństwa w totalitaryzmie pozytywnego myślenia.
O ile finał “Eteru”, powiedzmy sobie, taki trochę standardowy, żeby wyjaśnić zagadkę czytelnikowi, o tyle sam świat obojętnych relacji międzyludzkich, niepokojąca grupa komunikująca się w milczeniu i fakt, że autor pochodzi z Chin – o, to buduje klimat ‘miękkiego totalitaryzmu’. Czy muszę wspominać, że Wielki Mur Chiński istnieje także w internecie, filtrując nieodpowiednie treści i dopuszczając do chińskich obywateli tylko część zatwierdzonej zawartości sieci…?
61 WIELKA CISZA Allora, Calzadilla i Ted Chiang

Pikny, ciepły, a jednocześnie smutny szorcik. I daje do myślenia.
RECENZJE
Jazda kulturalna na stałym, wysokim poziomie – pięknie dziękuję ekipie recenzentów.
===
Moje typy na październik:
FIKCJA POLITYCZNA Michał Protasiuk – 3 pkt
ETER Zhang Ran – 2 pkt
RASKOLNICY Piotr Nesterowicz – 1 pkt
W tym miesiącu mój wewnętrzny literacki kibic cieszy się zwycięstwem prozy polskiej.
ProzPol – ProzZagram 11:14
I grube high five dla publicystyki w październiku. Wielgosz (w tym większym artykule, bo “Zastrzyk” mi się nie), Pisula, Kaczmarczyk, Ziębiński plus wyjątkowo równe felietony. Mocniutki numereczek ;-)
Loco! Fisholof.(Cień Burzy) .::||::. "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)