- Hydepark: Fantastyczne Pióra 2023

Hydepark:

opowiadania

Fantastyczne Pióra 2023

Cześć!

Rozpoczynamy pracę nad kolejnymi Fantastycznymi Piórami, które mam przyjemność koordynować. :D Pewnie większość z Was wie, co to takiego, ale zdarzają nam się świeżynki, więc pokuszę się o kilka słów wyjaśnienia. Fantastyczne Pióra są antologią opowiadań piórkowych, którą społeczność portalowa własnymi siłami i non-profit wydaje od 2018 roku. W ramach projektu powstaje udostępniany za darmo e-book oraz niewielki nakład egzemplarzy papierowych. Można podejrzeć poprzednie wydania tutaj.

 

Ze względu na to, że zaczynamy pracę nad nową edycją, poszerzamy również zespół Fantastycznych Piór. Jeśli chcielibyście się włączyć w przygotowanie antologii, serdecznie zapraszamy. :D A poniżej kilka słów o tym, jak można to zrobić. Zacznę to jednak od ogłoszenia, mianowicie...

 

...Fantastyczne Pióra dorobiły się strony na Facebooku!

Po tym jak temat nawracał przez lata, udało się stworzyć stronę na Facebooku. Głównym opiekunem strony na ten moment jest @Golodh, z aktywnym wsparciem @kam_mod i moim. Chcielibyśmy wykorzystywać fanpage do promowania antologii, ale wiadomo, że to nie będzie nam zajmować całego roku, więc planujemy pisać również o piórkach czy o portalowych inicjatywach. :D Mamy nadzieję, że uda się tam (ergo – znajdziemy czas;) komentować również bieżące wydarzenia w fantastyce, a czasami może i rzucić jakąś recenzją.

Jeśli chcielibyście zaangażować się w prowadzenie profilu, czy to przez tworzenie treści, czy ilustracji, serdecznie zapraszamy. A jeśli macie jakieś pomysły, co jeszcze mogłoby się tam ukazywać, też chętnie wszystkie przyjmiemy. :D

 

A teraz wracając do regularnej pracy nad Fantastycznymi Piórami i tego, jak można włączyć się w przygotowanie antologii...

 

Praca nad tekstami – redakcja, korekta, weryfikacja

Każde opowiadanie w antologii przechodzi przez trzy etapy przygotowania tekstu, realizowane przez trzy różne osoby. Dzięki temu wyłapujemy większość błędów i problemów w tekstach.

 

Pierwszy krok to redakcja, która polega na dopracowaniu fabuły i formy tekstu – zalepieniu ewentualnych dziur, pracy nad stylem, poprawnością merytoryczną, logiką, spójnością itd. Do tego etapu potrzebujemy osób doświadczonych, które albo pracowały nad poprzednimi Fantastycznymi Piórami, albo w innych tego typu projektach.

Krokiem drugim jest korekta, która ogranicza się już do pracy nad językiem, bez ingerencji w fabułę opowiadania. Wyłapuje się tam pozostawione literówki, błędy ortograficzne czy językowe, dopracowuje interpunkcję i tym podobne. Do tej roli potrzebujemy osób bardzo dobrze radzących sobie z językiem, z okiem do szczegółów.

Ostatni krok to weryfikacja, której zadaniem jest znalezienie ostatnich błędów w tekście. Nawet najlepsi redaktorzy i korektorzy mają marne szanse na wyłapanie wszystkich błędów. Dodatkowo, rolą weryfikatorów jest ujednolicenie tekstu pod kątem fontów, akapitów oraz formatowania. Jeżeli chcielibyście dołączyć do projektu i nigdy nie braliście udziału w podobnej inicjatywie, to wzięcie się za weryfikację jest fajną opcją, żeby przetestować swoje umiejętności i wiedzę. :D

 

Ilustracje

Staramy się, aby każde opowiadanie w antologii miało swoją ilustrację, a wiecznie brakuje nam ludzi do ich tworzenia, bo wiadomo, to jednak portal pisarski. :p Niemniej, nawet tutaj ludzi wszechstronnie utalentowanych nie brakuje, co widać po poprzednich edycjach. Jeśli więc przypadkiem umiecie rysować, to serdecznie zapraszamy. :D

 

Skład

Do tej pory składem papierowego wydania zajmowała się niezastąpiona @rooms, która jednak nie może podjąć się tego zadania w tym roku ze względu na inne obowiązki. Jeżeli więc przypadkiem mamy tutaj kogoś, kto umie robić takie rzeczy w Indesign czy innym programie, to osobiście uznam to za cud. XD A tak całkiem poważnie, nie jest to umiejętność powszechna, więc autentycznie szukamy kogoś bardzo aktywnie. :D

 

Pomoc organizacyjna – promocja, recenzje, ilustratorzy “pozaportalowi” itp.

Wokół antologii jest też sporo roboty organizacyjnej. Na początku jest to chociażby poszukiwanie ilustratorów poza portalem, co polega na przeglądaniu sociali i zagadywaniu do ludzi, czy nie chcieliby może włączyć się w projekt. ;) Pod koniec realizacji wchodzą za to tematy recenzji i promowania antologii, czyli ponownie działalność głównie w social mediach. No i jak już wspomniałam, dorobiliśmy się w tym roku profilu Facebookowego. :D Jeśli chcecie włączyć się w taką pomoc organizacyjną, nie musicie znać się na tym wcześniej – mamy materiały z zeszłych lat, wzory, maile i ludzi, którzy już to robili. Wszystko wyjaśnimy.

 

Na ten moment to tyle. :D Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że praca nad antologią przez ostatnie (chyba) trzy lata była dla mnie fajną zabawą, a i sądzę, że dobrze wpłynęła na to, jak radzę sobie z językiem czy pisaniem w ogóle. Tym bardziej więc polecam i zapraszam!

Komentarze

obserwuj

Verus, ja z chęcią pomogę. W jakiejkolwiek formie.

Ekhem.

Niezupełnie.

Redakcja –  nie ingerujemy w fabułę, chcemy zamieścić teksty, które dostały piórko, a dostały je właśnie w takiej formie, za całokształt. To nie mają być teksty napisane inaczej, w innym stylu itp. Zasadniczo, za wilkiem: odkurzamy, nie przemeblowujemy.

I to na tym etapie formatujemy, bo potem jest trudniej.

Przynoszę radość :)

Realuc, w takim razie wysłałam Ci zaproszenie do naszego zamkniętego wątku organizacyjnego.

 

Anet, to co napisałam pochodzi z naszych wytycznych dla redaktorów. :p EDIT: I zasadniczo nie kłóci się z niczym, co piszesz Ty. Mówię o uspójnieniach fabuły, nie o jej całkowitej przebudowie. Dziury fabularne, nawet w piórkowym opowiadaniu, mogą się zdarzyć. Podobnie styl może nadal wymagać doszlifowania, ale nie oznacza to jego zmiany.

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Znam wytyczne, akurat “uporządkowanie formatowania tekstu” mamy na etapie redakcji. Nie upieram się dla zasady, tylko tak jest po prostu łatwiej. Weryfikacja to druga korekta, chodzi o ostateczne ujednolicenie i wyłapanie tego, co zostało po poprzednich czytaniach. Czyli będą też sytuacje, gdy okaże się, że tekst jest napisany inną czcionką niż pozostałe albo nie jest zachowany zapis tytułu, autora, są podane jakieś maile (jak bywało), ale lepiej takie rzeczy wyłapywać jak najwcześniej – kto zauważy, poprawia.

Przy okazji: w wątku FP mamy podlinkowane “drugie” wytyczne, te pomijające autora ;)

Ogólnie: ułatwiajmy sobie robotę, bo jest jej sporo ;)

 

 

Przynoszę radość :)

Hej, hej. Dwa średniej dugości teksty do redakcji przyjmę ;)

Michał, zaprosiłam Cię do wątku organizacyjnego. :D

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Nowa Fantastyka