- Hydepark: Najlepsze opowiadania sierpień/wrzesień 2011 w oczach użytkowników portalu

Hydepark:

Najlepsze opowiadania sierpień/wrzesień 2011 w oczach użytkowników portalu

Każdy wie o co chodzi :)

 

Typować śmielej niż w zeszłym miesiącu, bo nieładnie to tak nieaktywnym być. Wakacje Was rozleniwiły? Ja Wam dam wakacje, czytać i komentować! :)

Komentarze

obserwuj

podpięte :)

"Przychodzę tu od lat, obserwować cud gwiazdki nad kolejnym opowiadaniem. W tym roku przyprowadziłam dzieci.” – Gość Poniedziałków, 07.10.2066

I albo ktoś coś zedytował, albo za dużo wypiłem jak zakładałem temat i nie pamiętam :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

zero edycji, Twoje

"Przychodzę tu od lat, obserwować cud gwiazdki nad kolejnym opowiadaniem. W tym roku przyprowadziłam dzieci.” – Gość Poniedziałków, 07.10.2066

Za dużo wypiłem :(

Nieważne ;P

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Czyżby komandos? właśnie, jak sprawy zakładu z Seleną? ;)

A może ,,Łzy sołtysa"?:) Ostatnio spotkałem się z równie szlachetnym trunkiem o nazwie ,,Moczygęba". 

Dreammy, o winie dla Seleny pomyślę, jak już kiedyś się z nią spotkam, na razie jednak się nie zanosi :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Może zatem zacznę korowód:)
 http://www.fantastyka.pl/4,5072.html , czyli ,,Ciemność i słaby człowiek" autorstwa Kwaro. Śmierć bliskiej osoby staje się początkiem egzystencjalnego lęku, w który to lęk wpisane zostają narkotyki, rozpacz i życie między jawą, a snem. Tekst jest ledwie pokropiony fantastyką, ale nie przeszkadza to w jego odbiorze. Mimo drobnych błędów, wyróżnia się dynamicznym i pozwalającym oddać emocje stylem oraz tym, że jak na utwór, w którym nie ma za wiele akcji, dzieje się bardzo dużo. Głównie w głowie Czytelnika. 

 http://www.fantastyka.pl/4,5023.html , czyli ,,Piękno, a życie" 6Orson6, czyli mojego autorstwa. Nie wiem, czy nie popełniam faux pas zgłaszając własny tekst, ale nie pozwoliłbym sobie na to, mając tylko na uwadze fakt, że utwór podoba mi się, jestem z niego zadowolony i uważam za interesujący. Szort zebrał sporo komentarzy, w zasadzie samych pozytywnych, w których to daje się odczuć, że opowiadanie wzbudziło emocje i było wciągające. Nie będąc pewien, czy nie popełniam nadużycia, zgłaszam ,,Piękno, a życie". Ostatecznie i tak moc tekstu zweryfikuje Loża:). 

Już raz zweryfikowała, bo ten szort mieści się w okresie, za który już przyznano wyróżnienia. Szczera rada - daruj sobie nominowanie własnych tekstów, bo nie jest to zbyt rozsądne - skoro tylu było komentujących, to jeśli któryś uzna, że warto, to sam zgłosi Twój tekst. Pomijam już starą, mądrą zasadę, że nie powinno się być sędzią we własnej sprawie.

Nie zgodzę się z Tobą Eferlinie, z bardzo prostego powodu- paremia nemo iudex in causa sua, nie ma tutaj zastosowania. Nie jestem sędzią, nie dokonuje wyboru, czy tekst zostanie wyróżniony, czy też nie. Ja jedynie, tak jak każdy w tym wątku, proponuję. Sędzą jest tutaj Loża i Ci, którzy dokonują wyróżnienia tekstów. W tym kontekście nemo iudex in causa sua, pasuje do tekstów członków Loży. A i to jest kontrowersyjne- bo jeśli tekst jest ciekawy, to czemu mamy karać kogoś za talent, kto jednocześnie ocenia?
I co mam poradzić na to, że mój tekst mi się podoba? Można najwyżej zarzucić mi narcyzm, choć to kwestia subiektywna. Podoba mi się mój tekst, zauważyłem, że nie jestem w tym odczuciu odosobniony, postanowiłem go polecić. To, czy faktycznie nadaje się do wyróżnienia, to już nie moja ocena. Tekst jest z sierpnia. 
 

Chociaż z drugiej strony, tekst został opublikowany na dwa dni przed przyznawaniem wyróżnień, teraz zauważyłem. Swoją drogą, abstrahując od przeoczenia, zrozumiałem, że wątek sierpień/wrzesień tyczy się wszystkich tekstów z okresu sierpnia i września. Ale to jest jakaś dyskusja. Wydaje mi się, że problemów tego typu może być coraz więcej, bo i sporo pojawia się tekstów na tym portalu. Może byłoby dobrze umieścić jakiś reglamin regulujący te kwestie? Jeśli chodzi o autopolecenia, to faktycznie jest to sprawa kontrowersyjna- jedyni uznają, że to skrajny narcyzm, niestosowność i brak autokrytyki. Ja uznałem, że skoro tekst mi się podoba i jest z niego zadowolony, a dodatkowo wzbudził entuzjazm pewnej grupy Czytelników, nadaje się do polecenia, a i tak, czy siak, zostanie zweryfikowany, przez władzę mających:).

Spokojnie, miałem na myśli tylko to, że ciężko zachować obiektywizm oceniając własny tekst i tyle. Rób, jak chcesz. Twoja wola. Nie ma co ciągnąc tej dyskusji.

Pozdrawiam.

Ależ ja jestem spokojny, jak dziecię wojny. A podyskutować możemy, tyle, że chyba masz rację- nie w tym wątku. 

Pozdrawiam również i kończę off-topic. Ciach, ciach.  

Można zgłaszać teksty z poprzednich miesiący. Można zgłaszać własne teksty. Co prawda to drugie jest głupotą i raczej nie licz, że ktoś wezmie Cię na poważnie, ale zabronić nikt nie zabrania.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ok, jeśli faktycznie dokonałem niezręczności, przepraszam. Uznałem za słuszne to, co uznałem, najwidoczniej błędnie:). W takim razie, jeśli jest to możliwe, pozostawiłbym tylko kandydaturę ,,Ciemność i słaby człowiek". 

http://www.fantastyka.pl/4,5081.html
Versus - Blef
Świetne opowiadanie, ciekawie wykorzystujące motyw ludzi potrafiących przenikać do umysłów innych. Autor stworzył naprawdę interesującą wizję przyszłości. Zresztą, uzasadniłem w komentarzu do tekstu czemu mi się podobało.

Zaufaj Allahowi, ale przywiąż swojego wielbłąda.

http://www.fantastyka.pl/4,5081.html , czyli ,,Blef" autorstwa Versus. Również polecam ten tekst. Mimo pewnych błędów, jakie postarałem się opisać w komentarzu, nie przesłaniają one ciekawej fabuły, miejscami porywającego stylu, odbrze oddanej rzeczywistości utworu i wiarygodności bohaterów. Czytałem z zainteresowaniem. Są tajemniczy mentaliści, jest spisek, jest zagrożenie, są intrygi. 
 

A to inne opowiadanie  moim zdaniem zasługujące na wyróżnienie. "Pan F. i cena zmiany" również autorstwa Versus.
Za pomysł, za wykonanie i za to, że po prostu mnie wciągnęło.

http://www.fantastyka.pl/4,5111.html . czyli ,,Groza w stu słowach", zawierająca ,,Lustro" i ,,Głowę", autorstwa Eferelina Randa. ,,Lustro" przypomniało mi stary, dobry lęk z dzieciństwa, wydobyło go na wierzch i przez kilka dobrych chwil nie pozowliło schować. Dobry, nie tyle nawet trzymający w napięciu tekst, co świetnie oddający napięcie. ,,Głowa" w sposób żartobliwy zdaje się zadawać quasi-filozoficzne pytanie. Drabble przejmujące. 

Najchętniej wytypowałbym swoje - Bajka RPG...haha :)..., bo nie wiem czy ma jakieś błędy - nikt nie skomentował :(

Kolejny autopromotor...
Gwaihirze, to poważny wątek, który ma pomóc Redakcji, a nie wątek, w którym żalimy się, ze nikt nie skomentował.
A jak wyżej było powiedziane, typowanie swoich tekstów nie jest zbyt... hm... etyczne.

gwaihir, użytkownicy wyżej, na moim przykładzie, wyjaśnili, że nie jest to pożądane działanie. Nawet, jeśli tekst podoba się Tobie i nawet jeśli podoba się innym, to faktycznie, autowyróżnienie jest dosyć bezsensu.
Czekajcie, a będzie Wam dane. 

Haha, taki joke!

No tak. Haha.

Bardzo podobał mi się Przypadek Karoliny Radycz  dodany przez emilhoff
http://www.fantastyka.pl/4,5156.html

Ciekawa historia, a także fajna forma, niezbyt czesto wykorzystywana przez autorów.

http://www.fantastyka.pl/4,5159.html
Za prawidłową formę i, a jakże!, zakończenie. 

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

http://www.fantastyka.pl/4,5175.html  "Cena wschodzącego slońca", po prostu mi się podobało.
Trochę tu spamuję, teraz już wiem, że w kolejnym miesiącu zapiszę sobie tytuły gdzies na dysku i podam w jednym poście tutaj.

W tym miesiącu rzuciły mnie, że tak powiem na kolana, trzy teksty;

 

‘Podryw’ – Ibastro – autor roztoczył wręcz ‘ogłuszające zimnem’ przeczucie przyszłości, aż chce się umierać. Zrobił na mnie  wrażenie ten ogrom bestialskiej informatyki.

‘Chłód’ – Syf. –to dla mnie porywająca historia, przykładna narracja, widać, że autor od początku do końca kontroluje pióro i manipulacje tworzonym obrazem. To nie po raz pierwszy zresztą.

‘Przypadek Karoliny Radycz’ – Emilhoff  - co prawda eksperymentalna forma, ale spełniająca doskonale swoją funkcję, przejmująca kronika wydarzeń, dokładna jak takt muzyki.
Oczywiście to tylko moja opinia.;)))

Rękami i nogami podpisuję się pod wyborem przedmówcy, ze szczególnym wskazaniem na "Przypadek Karoliny Radycz".

http://www.fantastyka.pl/4,5175.html czyli ,,Cena wschodzącego słońca - wersja poprawiona", autorstwa Kwaro. Tekst zawiera drobne błędy, w dużej mierze dyskusyjne i byc może lekką dłużyznę, które można by uniknąć. Nie zmienia to faktu, że ,,Cena wschodzącego słońca" to świetny tekst o tym co nieuchronne, o walce emocji z cześcią natury (tutaj powstałej niezależnie od naszej woli). Tekst napisany ciekawym językiem, barwnym, dobrze oddającym nastrój samotni (zarówno psychicznej, jak i tej mieszkalnej) pewnego tajemniczego pana. 

PS Dodam, że to już drugi tekst Kwaro w tym miesiącu, który polecam (nie tylko Ja), zatem możemu tu mówić o wyróżnieniu za całokształt twórczości;D. 

Nie przesadzajmy z tym całokształtem ;)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Czemu? W sumie Kwaro napisał trzy teksty, z czego dwa zostały polecone przez różne osoby, więc niemalże całokształt:P

W przeszłości się zdarzało wielokrotnie, że autorzy byli nagradzani za więcej niż jedno opowiadanie w tym samym miesiącu :)

Drobna uwaga techniczna - niestety zapomniałem o tym wspomnieć w poście otwierającym - dodawajcie linki do polecanych opowiadań :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

O, nie wiedziałem:). Jakby nie było, polecam ,,Ciemność i słaby człowiek" oraz ,,Cenę wschodzcego słońca":).

http://www.fantastyka.pl/4,5156.html czyli ,,Przypadek Karoliny Radycz", autorstwa Emilhoffa. Autor nadużył co prawda licentia poetica, przedstawiając hipnozę dosyć odlegle od tego, jak rzecz ma się w rzeczywistości, ale opowiadanie jest ciekawe, wciągające, chociaż w formie, która mi osobiście nie odpowiada. Mimo wpadki z hipnozą i mimo nieprzystępnej dla mnie formy, czytałem z dużym zainteresowaniem i z pewną satysfakcją skończyłem czytać.  

Pragnąłbym dodać następny tekst, który według mnie zasługuje na uwagę
http://www.fantastyka.pl/4,5210.html czyli Horyzont zdarzeń Tylżewskiego, znakomity kaawałek science fiction tak rzadko obecnie spotykany. Autor nie tylko dysponuje wiedzą, ale również świetnym stylem narracji. Polecam, proszę przynajmniej przeczytać;)))

Berylku
Czy mógłbyś mnie nauczyć jak wprowadzać linki. Używam Firefoxa i za diabła łańcuszki w menu nie pracują?:)))

http://www.fantastyka.pl/4,5210.html

Horyzont zdarzeń Szymona Teżewskiego.
Krótkie, ale bardzo ciekawe opowiadanie sf o świetnym klimacie i interesującej fabula.
I nawet naukowy bełkot, który zwykle odrzuca mnie od tego typu tekstów był dawkowany w niewielkiej ilości i przystępnej formie. A to jak dla mnie równierz ogromny plus.

Zaufaj Allahowi, ale przywiąż swojego wielbłąda.

Jahuszku, również używam firefoxa i łańcuszki normalnie działają :) Musisz coś robić nie tak.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ha, ha . Beryl Thank you,;)))

Przeczytałem większość opowiadań (w tym miesiącu ponadprzeciętny zalew grafomanii - znak, że prawie nikt nie czyta wstępniaka dotyczącego zamieszczania tekstów) i najbardziej spodobały mi się następujące:

1. Horyzont zdarzeń (Szymon Teżewski) - bardzo dobre SF. W dość krótkiej formie Szymon rewelacyjnie pokazał przytłaczającą samotność towarzyszącą podróżom w kosmosie, wyobcowanie i dość smutną wizję przyszłości. Dodatkowym plusem jest umiejętne wplecenie elementów naukowych i niebanalne zakończenie.

2. Chłód (syf) - tak powinno się pisać w klimatach postapokaliptycznych. Świetny tekst, mocny, napisany oszczędnym, surowym stylem, który świetnie komponuje się z treścią. Historia ludzka, przekonująca i strasznie prawdziwa.

3. Przypadek Karoliny Radycz (emilhoff) - bardzo ciekawa forma i do tego umiejętnie wykorzystana. Autor z wprawą dawkuje informacje, bawi się z czytelnikiem, prawie do samego końca nie pozwalając rozstrzygnąć co jest prawdą, a co jedynie wyobrażeniem.

4. Pan F. i cena zmiany (Versus) - klimatyczne, nieźle napisane opowiadanie. Wciągająca i oryginalna historia w gruncie rzeczy zwykłego człowieka, który posiada niezwykłą umiejętność.

5. Agencja Phnom Penh - być człowiekiem (Piwak) - opowiadanie umiejscowione w egzotycznej, rzadko spotykanej scenerii. Mamy barwne postacie i wciągającą fabułę, dzięki czemu tekst czyta się szybko i przyjemnie, Mam zastrzeżenia co do końcówki, która jest według mnie pójściem na skróty, ale i tak opowiadanie wyróżnia się na plus.

To na razie tyle. Jeszcze kilkunastu opowiadań nie czytałem, więc lista może się powiększyć.

Jeżeli chcecie zgłosić coś jeszcze to naprawdę radzę się pospieszyć :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

No to chyba by było tyle na ten miesiąc.

Cieszy mnie, większa niż w poprzednim wątku, aktywność :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Dziękuję.
Książki za pomoc przy wyborze otrzymują:

6Orson6
Istota Neutralna
Eferelin Rand
beryl
jahusz

6Orson6 i Istota Neutralna proszeni są o podeslanie adresów korespondencyjnych.

Pozdrawiam. 

 

Nowa Fantastyka