- Hydepark: Praca magisterska, fantasy w basenie Morza Śródziemnego.

Hydepark:

inne

Praca magisterska, fantasy w basenie Morza Śródziemnego.

Witam wszystkich!

Studiuję Mediteranistykę i w tym roku zaczynam pisać pracę magisterską. Zdecydowałem się na tytuł "Mity i legendy basenu Morza Śródziemnego jako źródło inspiracji pisarzy fantasy." (jest to tytuł roboczy, który pewnie ulegnie jeszcze modyfikacji ale sens pozostanie taki sam) Szukam książek, których akcja dzieje się na terenach basenu Morza Śródziemnego i traktują o różnych mitach czy legendach związanych z tamtymi czasami jak "Troja" Davida Gemmella czy cykl o Wespazjanie Fabriego. Zastanawiam się też nad tym czy nie włączyć do tematu pracy szeroko pojętej religii (mam tu na myśli np. cykl inkwizytorski Piekary)

Jako, że całość jest jeszcze w powijakach, chciałem się zwrócić do Was, Drodzy Czytelnicy, z prośbą o pomoc.

Czy znacie jakieś pozycje, warte polecenia, które przedstawiają mity, legendy, tereny basenu Morza Śródziemnego?

Za wszelkie propozycje, porady i wskazówki będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Komentarze

obserwuj

"Odyseja". Polecam.

/ᐠ。ꞈ。ᐟ\

To ja polecę tak mniej sztampowo – "Wody głębokie jak niebo" Brzezińskiej – co prawda nie jest to nawiązanie wprost, ale dość prosto się nasuwa i sama ta książka może stanowić temat pracy magisterskiej ;-) Oprócz oparcia się o mity i legendy Brzezińska pokazuje sam proces narodzin tych mitów. I jest to naprawdę świetne ;-)

Zdecydowanie Odyseja. Poza tym możesz sięgnąć po Murakamiego, on uwielbiam odniesienia do tego właśnie basenu. W "Kronice Ptaka Nakręcacza" występują dwie siostry Kano: Malta i Kreta i jak się człowiek dobrze wczyta może tam znaleźć dodatkowe odniesienia. 

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Polecam "Wojny żydowskie", Veutchwangera. Kopalnia wiadomości o starożytnym świecie w basenie Morza Śródziemnego. Mitologia żydowska, mitologia rzymska i grecka, historia, wierzenia, obyczaje, polityka, religiai tłumy najrozmaitszych bogów starożytności. Wespazjan, Tytus, Domicjan, księżniczka Berenika, żydowska, ginąca pod ciosami rzymskich żołnierzy Jerozolima, powstanie religii chrześcijańskiej, wierzenia Rzymian, Greków i Egipcjan. Dla magistranta źródło wiadomości przydatnych w trakcie pisania pracy. Pozdrawiam.

Ze sztuki współczesnej, powieść ilustrowana "300" (film też był) – ta efekciarska adaptacja. Bardziej legenda wyrosła z historii, ale ciekawa ścieżka od inspiracji do efektu.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Jest tego trochę w Sandmanie (Neil Gaiman), w sensie Egipt i Grecja, mogę podpowiedzieć gdzie dokładnie na tych 2500 stronach:) Zdaje się, że Zelazny też miał w jednej ze swoich książek głównego bohatera zahaczającego o mityczną Grecję.

"Ja, nieśmiertelny" ("This Immortal")

o, o Sandmanie zapomniałem, a tam się aż roi. I to już archetyp powieści ilustrowanej jest, artystycznej niemalże :)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

NIEMALŻE?! O, staaary… ;) bzyku, zapomniałem, że interesuje Cię literatura z akcją rozgrywającą się w okolicach Morza Śródziemnego. Moje podpowiedzi nie spełniają tego warunku. Choć Zelazny'ego już tak dobrze nie pamiętam, więc może jednak?

Zajrzyj w plany konferencji "Fantastyczność i cudowność". Akurat tydzień temu zakończyła się kolejna, na tematy które mogłyby Cię zainteresować – "Antyk w kulturze i literaturze popularnej", ale pewnie ciężko będzie dorwać z niej teksty zanim zostaną wydane (chociaż przy odrobinie dobrej woli organizatorów będzie można do nich dotrzeć). Tu masz plan konferencji. Ale popatrz też do już wydanych tekstów z wcześniejszych konferencji od 2007 roku – http://www.phsi.amu.edu.pl/content/fancud/fancud_historia.html, ukazały się m.in. książki o mitach w fantastyce ("Mityczne scenariusze") i o źródłach fantasy ("Wokół źródeł fantasy"). Oprócz wskazania konkretnych tytułów na pewno przydadzą się do bibliografii ;-)

Jeśli fantastyka też, a nie tylko poważne opracowania, to dwóch Rosjan pod pseudonimem Henry Lion Oldi wydało dwutomówkę "Heros powinien być jeden". O Heraklesie, ale bogowie się obficie plączą.

Babska logika rządzi!

"Metamorfozy czyli Złoty Osioł" Apulejusza. To (prawodpodobnie) pierwsza w całości zachowana, środkowoeuropejska fantastyka. I podobno od tego wszystko się zaczęło.

C.S. Lewis w "Dopóki mamy twarze" przerabia jeden z mitów :)

Nowa Fantastyka