- Hydepark: Pytanie o datę

Hydepark:

Pytanie o datę

Jak należy zapytać: "Który dziś jest?" czy "Którego dziś mamy?"

 

Ostatnio zetknąłem się z tym w jednym z opowiadań tu na stronie. Osobiście zawsze uważałem za oczywisty ten pierwszy wariant, gdzie w domyśle jest slowo "dzień" (odpowiedź brzmi wtedy "dziś jest pierwszy (dzień) maja") . Ale niektórzy pytają w ten drugi sposób. Czy odpowiedź brzmi wtedy "dziś mamy pierwszego maja?" I co to oznacza – że jest ileś tam majów i chodzi nam o ten pierwszy? Czy ta druga forma zapytania jest w ogóle prawidłowa?

Komentarze

obserwuj

Tutaj wypada się zastanowić, w jakim celu zadajesz to pytanie. Czy chcesz te słowa wpleść w narrację, czy w dialog bohaterów. W tym drugim przypadku wcale nie musisz stosować poprawnej formy, zwłaszcza jeśli w kontekście stylu wypowiedzi danego bohatera miałoby to brzmieć sztucznie.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

brajt, czyli rozumiem, że według ciebie jedna z form jest niepoprawna?

Czemu zadaję to pytanie? Chcę wiedzieć, czy i w jakiej sytuacji zapytanie "którego dziś mamy?" jest poprawne. Zwróciłem na to uwagę w jednym z tekstów, ale nie chcialem zaśmiecać komentarzy pod opowiadaniem rozważaniami na poboczny temat. A wiedza o tym, jak mówi się poprawnie zawsze może się przydać.

Może jest tu jakiś polonista, który rozwieje wątpliwości?

Którego dziś mamy? -- którego co?

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nie wiem czy są poprawne, wiem, że obie są zrozumiałe, ale pierwsza wydaje mi się częściej używana.

Berylu, jak Cię ktoś na ulicy zapyta czy chcęsz w zęby, też poprosisz o sprecyzowanie? ;) Niektóre pytania są zrozumiałe nawet w tak skrótowej formie.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Tfurca pyta o poprawność, to mu odpowiadam pytaniem ; p No i nie chcemy, żeby napisał w narracji: Zapytał go, którego dziś mamy.

A co do języka potocznego, to przecież Ameryki nie odkryłeś - kto na co dzień mówi wybitnie poprawną polszczyzną?

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

brajt, jeśli ktoś mi powie, że zrobił coś dwa razy pod rząd, to zrozumiem, o co mu chodzi, ale nigdy sam tak nie powiem, ani nie napiszę. Trochę zasięgnąłem języka i okazuje się, że prawdopodobnie obie formy są poprawne. Ale wciąż mam poważne wątpliwości.

ja też mam pytanie o datę, ale trochę inne. Czy takie sformułowanie będzie zrozumiałe:

- jakie współrzędne czasowe na dziś wskazuje nasz gregoriański czasopamiętacz?

Kurczę, nie wiem, ale poleciało steampunkiem. :) 

 

A odpowiadając na pytanie o datę, jest 23 kwietnia 2013.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Bravincjuszu, jest to jak najbardziej zrozumiałe. Ponieważ jednak czas jest linią, a więc posiada jeden wymiar, będzie mial tylko jedną współrzędną. Pytanie powinno więc brzmieć: "Jaką współrzędną czasową na dziś..."

Chyba że masz na myśli czas w świecie sonickim.

Nowa Fantastyka