Ogłoszono listę nominowanych do nagrody Bailey'a w 2017 roku

8 marca zgłoszona została pełna lista nominowanych do prestiżowej nagrody Baileys Women's Prize for Fiction (wcześniej Orange Prize), która przyznawana jest za powieści anglojęzyczne napisane przez kobiety bez względu na obywatelstwo. Zwyciężczyni otrzyma 30 tys. funtów oraz specjalną, brązową figurkę zaprojektowaną przez Grizel Niven zwaną Bessie.
Poniżej przedstawiamy listę tegorocznych nominowanych do tej nagrody:
Stay With Me Ayòbámi Adébáyò
Po 15 latach od ostatniego spotkania z mężem, kobieta udaje się na pogrzeb swojego teścia. “Nikt nie wiedział, że jestem Twoją żoną. Wyjawiłam jedynie ułamek całej historii. [...] Byłam bezpłodna, a mój mąż znalazł sobie inną kobietę i pojął ją za żonę”. Tłem wydarzeń dla debiutanckiej powieści nigeryjskiej pisarki okazują się wydarzenia rozgrywające się w latach 80. w jej ojczyźnie, a na kartach powieści ukazana została tragiczna historia kruchości miłości małżeńskiej, zniszczenia więzi rodzinnych, niedoli wywołanej rozpaczą oraz niepohamowana wola zostania matką. To opowieść o desperackiej próbie ocalenia nas przed samymi sobą oraz tych, których kochamy przed zawodem miłosnym.
The Power Naomi Alderman
Najnowsza książka Alderman to świat, w którym kobiety rozwinęły w sobie niewyobrażalną siłę dającą “słabej płci” znaczną przewagę nad mężczyznami – potrafią wywołać ogromny ból, a nawet śmierć. To wydarzenie całkowicie zmieni życie bogatego nigeryjskiego dziecka, dziewczyny, której przybrani i religijni rodzice ukrywają swoją prawdziwą naturę, twardej dziewczyny z Londynu oraz lokalnego polityka amerykańskiego.
Hag-Seed Margaret Atwood
Powieść Margaret Atwood to próba opowiedzenia na nowo sztuki autorstwa Williama Szekspira zatytułowanej Burza. Dyrektor teatru pragnie zemścić się na swoim koledze wystawiając sztukę brytyjskiego dramatopisarza. Viv Groskop określiła tę historię jako “magiczny pean do Szekspira, który prowadzi czytelnika po interesującym przerobieniu oryginalnego dzieła, jednak z pewnymi nawiązaniami do współczesnej kultury. To emocjonujące doświadczenie dla każdego, kto zna Burzę, ale też nieodparta pokusa dla osób nieobeznanych z tą sztuką”.
Little Deaths Emma Flint
Podstawą dla tej powieści jest morderstwo dwójki dzieci w Nowym Jorku w 1965 roku, które Flint wykorzystuje do ukazania problemu oczerniania kobiet w połowie XX wieku w Ameryce i poza jej granicami. Narratorami są: Ruth – matka próbująca uporać się ze swoją rozpacz przy pomocy alkoholu i seksu oraz ambitny dziennikarz piszący dla tabloidu. Flint opisuje w swojej powieści świat, w którym przy chórze publicznej dezaprobaty miesza się prawdziwa zbrodnia z literacką fikcją.
The Mare Mary Gaitskill
Powieść stanowi próbę uporania się z nałogiem i dysfunkcyjną rodziną. 47-letnia Ginger – kobieta bezdzietna, mieszkająca w Nowym Jorku z mężem, którego poznała na spotkaniach AA. Mężczyzna nie zamierza adoptować dziecka, więc małżeństwo postanawia zagwarantować wakacje dla dzieci z miasta. Do ich domu pewnego dnia przybywa 11-letnia Velvet, Dominikanka z Brooklynu, która przynosi do ich domu bagaż własnych doświadczeń i ma obsesję na punkcie konia sąsiadów. Powieść Gaitskill opowiada o granicach dobrych intencji w obliczu społecznych i rasowych nierówności.
The Dark Circle Linda Grant
Zdobywczyni Orange Prize w 2000 roku, dzięki powieści When I Lived in Modern Times, powraca w swojej najnowszej książce do lat 50. Gdy Lenny i jego siostra Miriam dowiadują się, że chorują na gruźlicę udają się do sanatorium w Kent zwanego Gwendo. Tam poznają w przekroju życie Brytyjczyków oraz dochodzą do nich słuchy o tajemniczym lekarstwie.
The Lesser Bohemians Eimear McBride
Druga powieść McBride, po A Girl Is a Half-Formed Thing za którą otrzymała nagrodę w 2014 roku, przedstawia przerażająco intensywny związek między 18-latką, a mężczyzną starszym od niej o 20 lat. W recenzji Lary Fiegel możemy przeczytać, że: “McBride w nadzwyczajny sposób przywołuje przyjemności związane z dniami spędzonymi w łóżku, poruszając się delikatnie między humorem, a pasją oraz przemocą i delikatnym pożądaniem.
Midwinter Fiona Melrose
Debiut Melrose to opowieść o zmaganiach ojca i syna z ciężką zimą w Suffolk. Obaj mężczyźni rozmyślają nad traumatyczną śmiercią w czasach, gdy ich rodzina zajmowała się rolnictwem w Zambii. Rozdziały poświęcone odpowiednio Vale i Landyn obrazują winę oraz żal, które doprowadziły do ich rozłąki.
The Sport of Kings C. E. Morgan
Autorka porusza w swej drugiej powieści temat wyścigów konnych na przestrzeni 250 lat od odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. To kronika rodziny z Kentucky, a także ich niewolników i czarnoskórych pracowników. Morgan wykorzystuje w swojej książce różne techniki narracyjne.
The Woman Next Door Yewande Omotoso
Hortensja James i Marion Agostino są sąsiadkami. Jedna jest czarnoskóra, a druga biała. Obydwie są kobietami sukcesu z niesamowitymi karierami. Co więcej, są także wdowami i zaprzysięgłymi rywalkami oddzielonymi od siebie żywopłotem oraz niechęcią, której żarliwość nie zmniejsza się nawet pomimo tego, że mają po 80 lat. Pewnego dnia zmuszone zostają do połączenia sił. Kłótnie i wzajemne krytykowanie się opada, a w ich miejscu pojawia się żywa debata i wspólne doświadczanie przeszłości.
The Lonely Hearts Hotel Heather O’Neill
Po wybuchu Wielkiej kryzysu, dwoje podrzutków dorastających w sierocińcu w Montrealu odkrywa, że są pokrewnymi duszami. Chłopiec o imieniu Pierrot potrafi grać na pianinie, a dziewczynka zwąca się Rose umie tańczyć. Uratowani, dzięki miłości i talentowi, stają się wędrownymi artystami zanim rozłąka doprowadza ich do wybrania ścieżki przestępczej. Wraz z nadejściem pierwszej wojny światowej, ponownie zostają połączeni w magicznym wodewilu, w którym trudy życia codziennego są zastąpione przez fantazję związane z błazenadą, akrobatyką oraz tańcami i śpiewem zaprzeczającymi trudnej sytuacji życiowej.
The Essex Serpent Sarah Perry
Cora Seagrave jest wdową, która postanawia opuścić Londyn i udać się do Aldwinter – wioski położonej w hrabstwie Essex. Tam dowiaduje się o podaniu ludowym dotyczącym Węża Essex. Fikcyjny stwór ożywa i terroryzuje ujście rzeczki Blackwater.
Barkskins Annie Proulx
Proulx porusza w swojej powieści temat zmian klimatycznych, które pojawiają się wraz z bezmyślną eksploatacją zasobów Ziemi. Świat dobrze znany człowiekowi staje na krawędzi katastrofy ekologicznej. René Sel i Charles Duquet przybywają do XVII-wiecznej Kanady, gdzie Duquet natrafia na dynastie, która będzie zagrażać środowisku naturalnemu przez następne 300 lat.
First Love Gwendoline Riley
Narratorkami w powieściach Riley są najczęściej młode kobiety poszukujące sposobu, aby usunąć się z tego świata. Pozostają one jednak ogarnięte absurdalnością własnej egzystencji. W książce pojawiają się także pytania dotyczące fikcji oraz autobiografii. Nie inaczej jest w przypadku First Love, gdzie pojawia się wątek toksycznego małżeństwa pomiędzy ponad 30-letnią pisarką, a starszym mężczyzną.
Do Not Say We Have Nothing Madeleine Thien
Książka Thien to obraz dwóch najbardziej znanych wydarzeń w historii Chin. Pierwsza to Rewolucja kulturalna Mao Zedonga podczas której dochodzi do rozprawienia się w telewizji z zachodnią muzyką przez He Lutinga – znawcy twórczości Claude’a Debussy. Drugim wydarzeniem jest demonstracja na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1989 roku. Wokół tych kluczowych momentów, Thien tworzy wielopokoleniową opowieść, w której bada się to, jak kultura jest w stanie przetrwać, gdy dochodzi do rozpadu rodziny, a muzycy zostają pozbawieni możliwości komponowania.
The Gustav Sonata Rose Tremain
Ojciec Gustava dorastającego w Szwajcarii podczas drugiej wojny światowej, był policjantem, który umiera w hańbie po pomocy udzielonej Żydom w kraju określanym jako neutralny. Jego najlepszy przyjaciel, Anton, okazuje się być także Żydem. Co więcej, to także niezwykle wrażliwy i napięty emocjonalnie pianista, którego artystyczny temperament kontrastuje z chłodną przyzwoitością Gustava.
W styczniu konglomerat Diageo – właściciel marki Bailey’s Irish Cream – poinformował o wycofaniu się wraz z końcem 2017 roku ze sponsorowania tego wydarzenia. Oznacza to, że organizatorzy będą zmuszeni poszukać nowego sponsora nagród przy okazji kolejnego plebiscytu.