Książka

| KOPIUJ

Recenzja:

belhaj

Oryginalna klasyka

{
Wybór najlepszych opowiadań mistrza SF Harlana Ellisona.

       Ptak śmierci to tytuł wydanego jedynie w Polsce zbioru opowiadań jednego z mistrzów SF Harlana Ellisona. Wszystkie osiem tekstów w nim zawartych zdobywało branżowe  nagrody (Hugo, Locus, Nebula, Bram Stoker) i należą do absolutnej klasyki fantastyki jeśli chodzi o krótką formę.

      Zbiór można podzielić na dwie części: obyczajową i twardą, momentami surrealistyczną SF. W pierwszej części mamy kilka opowiadań dziejących się w rzeczywistym świecie. Jeffty ma 5 lat to poruszająca historia chłopca dla którego czas stanął w miejscu. Nie starzeje się mimo upływających lat. Ellison w ciekawy sposób omawia temat przemijania i jego wpływu na ludzi i otoczenie. Dryfując między wysepkami Langerhansa… to metaforyczna i jednocześnie dosłowna opowieść o podróży w głąb siebie, w poszukiwaniu własnej duszy. Oryginalny i niejednoznaczny tekst. Rola marzeń sennych zgodnie z tytułem w ciekawy sposób opowiada o snach i ich wpływie na psychikę. Tajemnicza, utrzymana w mrocznym klimacie historia udręczonego człowieka szukającego ukojenia. Paladyn zagubionej godziny w nietuzinkowy sposób pokazuje temat przemijania, uczuć, miłości i czasu.

       Wśród bardziej ciężkich w odbiorze tekstów również znajdują się same perełki. Najbardziej znane opowiadanie Ellisona, wielokrotnie nagradzane Nie mam ust, a muszę krzyczeć opowiada o piątce ocalałych ludzi utrzymywanych przy życiu przez pełną nienawiści maszynę. Szukając wybawienia cierpią katusze i są poddawani coraz wymyślniejszym torturom. Mocne, zapadające w pamięć opowiadanie. Bestia, która wykrzyczała miłość w sercu świata to nietypowy i mimo, że napisany w 1968 roku, innowacyjny tekst opowiadający o naturze zła i roli przypadku w życiu. Ukorz się pajacu, rzecze Tiktaktor to z kolei surrealistyczna wizja świata w którym wszystko jest uporządkowane, czas jest najwyższą wartością, a spóźnienie karane śmiercią. Sprawne funkcjonowanie utopii zakłóca pojawienie się tajemniczego Arlekina. Tytułowy Ptak śmierci to metafizyczna i autobiograficzna dla autora opowieść w nowatorskiej mimo upływu lat (napisane w 1974 roku) formie.

        Harlan Ellison to autor nie bojący się zadawać trudnych pytań o istotne dla każdego z nas kwestie. Co więcej nie boi się dawać na nie różnych i ponadczasowych odpowiedzi. Bez wahania mogę polecić ten zbiór wszystkim fanom fantastyki.

Komentarze

obserwuj

Dodałem do biblioteczki i kiedyś zerknę, choć raczej zachowam ostrożność i nie będę oczekiwał zbyt wiele. Już nie raz trafiałem na przeterminowaną – a chwaloną – fantastykę.

“Zbiór można podzielić na dwie części[+:] obyczajową i twardą, momentami surrealistyczną SF.“

 

Dwa razy powtarzasz zwrot “w ciekawy sposób” i jakoś zwróciłam na to uwagę, zgrzytnęła mi ta sama konstrukcja.

 

Generalnie gość miał talent do wymyślania tytułów, są świetne :)

 

Recenzja jest bardzo zachęcająca, ale mam podobnie jak Sirin – raz, że nie przepadam za SF, dwa, że zawsze obawiam się SF pisanych kilkadziesiąt lat temu. Mają tendencję do tak zwanego “trącenia myszką”… Ale może kiedyś, jakby mi wpadło w ręce, przeczytam.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Też w przypadku starszych powieści czy opowiadań mam obawy co do ich aktualności i “trącenia myszką”. Zawiodłem się na przykład na powieści Czas jest najprostszą rzeczą Clifforda Simaka, mimo, że należy do żelaznej klasyki SF. 

Opowiadania Ellisona wytrzymują próbę czasu. To nie jest standardowe SF dziejące się w kosmosie, to bardziej podróż w głąb ludzkiej psychiki i mechanizmów rządzących życiem.

A co do tytułów to fakt.

W zbiorze nie zawarto jeszcze jednego bardzo znanego tekstu Ellisona, opowiadania Chłopiec i jego pies. Jeśli chcecie najpierw przekonać się do jego prozy polecam ten postapokaliptyczny tekst :)

@belhaj

“W zbiorze nie zawarto jeszcze jednego bardzo znanego tekstu Ellisona, opowiadania Chłopiec i jego pies.”.

 

Nadal jest dokładnie tak jak wspominasz w powyższym komentarzu. W najnowszym zbiorze opowiadań, wybranych przez Harlana Ellisona “Niebezpieczne Wizje”, również nie znajduje się to opowiadanie, a szkoda bo wiele osób chciałoby przeczytać...

 

Ponoć udostępnione jest dla każdego Internauty za darmo w wersji angielskiej. Wystarczy w przeglądarce wpisać odpowiednie słowa. Nie każdy jest mistrzem w tym języku, a z tego co czytałem ;), tekst nie należy do łatwych – jak większość post apokaliptycznych wizji.

W zbiorze nie zawarto jeszcze jednego bardzo znanego tekstu Ellisona, opowiadania Chłopiec i jego pies.
W zbiorze nie zawarto jeszcze jednego bardzo znanego tekstu Ellisona, opowiadania Chłopiec i jego pies.

 

Koniec życia, ale nie miłość

Nowa Fantastyka