- Opowiadanie: Staruch - Karpia dzień, czyli JaFonowi wypaplane

Karpia dzień, czyli JaFonowi wypaplane

O czym jest moje opko? Wanesa K., współczesna Karyna, pragnie stać się legendą, legendą na miarę naszych czasów.

Pomysł na opowiadanie narodził się po przeczytaniu kolejnych internetowych bajdurzeń na pewien oklepany temat. Świadomie sprowadziłem go niemal do absurdu, nadając opowiadaniu formę groteski, aż po granice grafomanii (mam jednak nadzieję, że nieczęsto przekraczane). Takie przerysowanie, skrzywienie pomogło mi wyrazić to, co chodziło mi po głowie.

Dużą inspiracją był dawno obejrzany film – „To właśnie seks” Josha Lawsona. Uzmysłowił mi bogactwo świata tzw. parafilii (czyli, nie wdając się w szczegóły, nietypowych preferencji seksualnych). Postarałem się do każdej przeze mnie wzmiankowanej (i do tych znanych bardziej, i tych mniej) dodać, za pomocą nieocenionej Wikipedii, przypis.

Zdaję sobie sprawę, że nadałem tekstowi formę niełatwą w odbiorze, fabuła też jest szczątkowa, ale uznałem, że tylko tak da się przedstawić skrzywiony przeze mnie świat. Liczę jednak na to, że znajdą się czytelnicy, którzy przebrną słowotok Wanesy i znajdą w nim (mniejszy czy większy) sens. Starałem się, by był tak krótki, jak to możliwe. Uprzyjemnieniu lektury ma służyć „okraszenie” tekstu żartami (często czerstwymi i wiekowymi - wiem), które jednak miały nadać opowiadaniu trochę lekkości. Humor i dowcip to jednak rzecz indywidualna dla każdego czytelnika, i z góry przepraszam tych, którzy się na moje żarty obruszą lub uznają je infantylnymi. Uwaga - zrobiłem też kilka świadomych literówek.

W opowiadaniu zawarłem pewną zagadkę (defekciku Wanesy), którą można odgadnąć dzięki wskazówkom, które rozsiałem w tekście. Pełne wyjaśnienie tej zagadki daje oprawa muzyczna, którą szczegółowo opisuję w pierwszym, odautorskim komentarzu.

Po tym przydługim wstępie – życzę, mimo wszystko, przyjemnej lektury!

PS. I przepraszam za taką formę przypisów (umieszczone są na końcu opowiadania), ale strona na inną nie pozwala :/.

Dyżurni:

regulatorzy, adamkb, homar, vyzart

Oceny

Karpia dzień, czyli JaFonowi wypaplane

0022.mp3

Dlaczego one się tak spóźniają? Cholernie zimno jest. Przez to globalne ocieplenie podobno. Franek nie może przecież wieki marznąć w drzwiach z tym… sztucerem, czy jak się tam nazywa ta jego nowa zabawka. Dżesika znowu robiła makijaż? Na bieganie? Myśli, że kogoś poderwie, głupia idiotka? A może im się samochód zepsuł? Tak trudno o dobrego mechanika dziś… Wiecie co? Ciekawe, jak to było w dawnych czasach. Babcia mi mówiła, że kiedyś dziewczyny takie jak ona biegały po Parku Leśnym same. I to nawet po zmroku! Dacie wiarę?! To były dziwne czasy jednak. Okej, sprawdzę czy wszystko mam: gaz pieprzowy jest, mikroparalizator (działa tylko przez trzydzieści sekund, a potem gość się budzi – pfffff, kicha – no nic, takie prawo), aplikacja alarmowa w fonie nastawiona. No dobra – będę na tyle bezpieczna, na ile się da. Czyli prawie całkiem. W końcu – raz się żyje, na całość trzeba zawsze chodzić! Dodatkowo Monika trenowała jakąś krawatmatę czy coś, to zawsze może pomóc. O, jadą, widzę światła. Bowiego se puszczę do biegania. „Outside” – odlotowa płyta. Może tak otworzyć się na sztukę w tym moim szarym życiu? Wszyscy legendarni mieli jakieś odpałowe zainteresowania, czyż nie? Gorsza będę? Startujemy, no to na razie tyle!

 

***

 

0123.mp3

Wiecie, że ten mój Gumisiek zrobił mi gorącą kąpiel, jak wróciłam? Trudno o dobrego chłopa dziś, a ja mam taki skarb! I zarabia nieźle, i moje dżemiki lubi, o bimberku to nawet nie mówię, hi hi. Wady jakieś? Hm, wybitnie inteligentny to on nie jest. Ale może to i lepiej? No i na szczęście to tylko jeden zastrzyk na tydzień – ukłucie jak komara. A jaki był troskliwy, jak nasz Pulpecik… Nie, nie mogę…

Już, już… Spokojnie. Aha, czemu tak gadam do siebie? Przecież nie do siebie, tylko do fona. Myślicie, że ja to głupia jestem? Napiszę kiedyś o sobie książkę. Książki to podobno jedna z krótszych dróg do sławy, dacie wiarę? A może ktoś o mnie napisze jakąś cegłówkę? Albo więcej was będzie? W takim razie będę gadała – do was, moi kochani pisarze. To będzie bestseler – stare „Milczenie owiec” czy jakieś „Prosto z piekła” się chowają. Samiuśką prawdę gadam i to ja będę gwiazdą! Znaczy – już jestem, tylko nikt jeszcze nie wie. Do tego to wy mi jesteście potrzebni. I nagrywam te, no, materiały źródłowe. Żeby wam powiedzieć, jak to było naprawdę. Już wiem, jak się ta historia powinna zaczynać. „Nazywa się Wanesa K. To o niej nakręcono widy do „Zakręconej na śniadanie” i „Intymnie o zbrodni”, to o niej czytaliście w „Życiu na żywo” i „Kobiecie, co ma zawsze pod górkę ”. Oto cała prawda o tym, co się rzeczywiście wydarzyło”. No dobra, jeszcze tam nie byłam, ale na pewno trafię, nie? Jak wam się podoba? Zarąbiste, co? I tą deskorolkę pokażą, i laleczki, i ten ciemny… A nie, o tym potem. Początek genialny, tylko na razie nie wiem, co dalej.

Bo co tu ciekawego w moim życiu się dzieje? Cały czas ten sam kołowrót. Gumiśka, znaczy Franka, mojego męża, już znacie. W banku pracuje. No i niezłą kasę trzepie. A opiekuńczy taki. I dla mnie, i dla małego taki był… No już, weź się w garść! O Franku mowa, nie o Pulpeciku. Mówicie, że nie ma róży bez kolców? Jaki jest ten jego defekcik? No przecież mówiłam – somnofilia[1] się to nazywa. Ale z reguły bywa zestresowany – wiecie jak to jest w banku, sto osób na jednym piętrze, szklane szyby w tych boksach, hałas, nerwy, mobbing, seksizm i te wszystkie inne paskudztwa. No, a jak jest zestresowany, to i nie robi tego często. Raz w tygodniu to maks. A w tych zastrzykach to tak się wyrobiłam, że szast-prast, każdego uśpię, i nawet się nie zorientuje. Siebie też! Łeb mnie potem tylko strasznie napierdziela. No i… W tamtych miejscach jestem trochę poocierana, bo przecież nie mam mu jak powiedzieć, że boli.

Aha, gdybyście nie wiedzieli, co to defekcik. No, wiem, wiem, wszyscy wiedzą, ale jakby tą książkę o mnie przetłumaczyli do Pernambuko? Czy do tych, jak im tam – Migmejów? Albo film w Holiłódź nakręcili? To muszą przecież wiedzieć. A to proste jak drut. Dawno, dawno temu, z jakieś dwadzieścia lat do tyłu wstecz, była taka partia „Pełna Wolność”, nie? No i oni wygrali wybory (czy tam sfałszowali – tak mówi Monika), i przegłosowali ustawkę czy uchwałkę, że możesz robić wszystko, co tylko chcesz, jeśli tylko udowodnisz, że taki masz „wewnętrzny przymus”. U nas się to teraz nazywa defekcik. A w swoim domu to już całkiem wszystko. Do tego ma być jak u angoli – mój dom jest moim barbakanem. I nie wolno cię za to, co tam sobie w domku dłubiesz, skazać. Serio! No, może prawie wszystko – niby to innych nie wolno pozbawiać życia, kończyn i czegoś tam jeszcze… Ale najpierw muszą udowodnić jakieś złe wole czy coś! Przed sądem! A wiadomo – sąd sądem, a sędziowie też ludzie. I jak uda się znaleźć sędziego z defekcikiem, albo najlepiej defektem… Ale się po tej ustawce zaczęło. Zanim wprowadzili poprawki (przeczytam wam): „o bezwzględnej konieczności działania w pojedynkę, bez pomocy osób trzecich” (ale druga to też nie może pomóc – głupie, nie?) i „zakazie pozbawiania przytomności na dłużej niż trzydzieści sekund”, to ludzi podobno zaginęło, że hej. Gazety pisały, że uciekli, bo „nie dorośli do pełnej i nieskrępowanej wolności”. Ale babcia mówiła, że ci z defektami do piwnic zaciągali. Albo do lasu. Z ulicy prosto! Pytałam Gumiśka, jak to było w tych starożytnych czasach naprawdę, ale on mówi, że postęp wymaga ofiar. I teraz już się takie rzeczy nie zdarzają! Aha, no i czemu defekcik? Wiem niby, że to wredne określenie normalnej ludzkiej różnorodności, bo przecież każdy jest inny i pięknie się różnimy, ale mohery w tej kompanii plotły coś o zboczeniach, aż w końcu ktoś im odpyskował, że zboczeniem umysłowym to może być religijny fanatyzm albo rasizm, a nietypowe preferencje seksualne to tylko mały defekcik psychiki. I już tak zostało. Skąd ja tyle mądrych słów znam? Z neta przecież. Gumisiek mi zalinkował, bo się kiedyś strasznie żarłam z teściową. Straszna baba – wsteczniczka i hamulcowa postępu społecznego (te hasła to też z tych stron). Ja na szczęście postępowa jestem!

Teraz mało kto z domu wychodzi, jak nie musi. Bo to, podobno, najlepiej spełniać swoje fantazje w domowych pieluchach. Tak w telewizji mówią. No nie wiem. Ja tam biegać lubię. We trójkę biegamy! A reszta – to prawie jak dawniej. Prawie, bo transport publiczny jest tylko, jak się więcej niż trzech pasażerów uzbiera (a kierowców to zawsze dwóch jest), w kinach takie pleksiglasowe loże (że to odporne na wszystko), w sklepach tabuny ochroniarzy (parami muszą chodzić, nie pojedynczo – bo to wiadomo, co w takim siedzi?).  U nas z osiedla do sklepu to raz w tygodniu autobus odjeżdża. Chyba, że jest mniej niż te trzy osoby, to wtedy nie jedzie. Czasem z Moniką albo Dżesiką się wybiorę, jak Gumisiek nie może mnie podwieźć. Ale wiecie… Ci goście z tymi fajfusami na wierzchu[2]. Między regałami. Jeszcze na chemii to zdzierżę, ale na mięsnym… Najpierw ci takimi bimbołami do kolan w oczy świeci, a potem kup tu pierś indyka. Albo rumsztyk. No obrzydliwość przecież! Co oni tak te markety se upodobali? I jeszcze ci froterzy[3] przy kasie. Dopchać się nie można! Dlatego te autobusy tak rzadko jeżdżą, bo mało kto lubi takie szopki w sklepie. No i czasem nie wszyscy wracali. Pecha mieli i tyle!

Dlatego ja to kupuję głównie przez neta. Zamówienie – i dron na trawniku ląduje po pół godzinie. Nie, jaka wygoda? I z domu nie trzeba wychodzić, kumpel do auta zabierać czy Franka ze sztucerem. Wygodniej i tyle! A sztucer skąd? Jakoś tak samo wyszło, jak ludzie zaczęli się gubić. Nagle się okazało, że każdy może kupić jedną sztukę broni chudej dla siebie, a grubej na rodzinę. A może to nie gruba i chuda, ale mała i duża? W każdym razie – podobnie.

Jakbyście pytali, gdzie pracuję, to pracuję w domu. Z domu znaczy. Na infolinii robię. Instrukcje i numery dostaję netem, netem przesyłam wszystko co gadam, do firmy, a oni odsłuchują i oceniają. I płacą. Że nudne? No trochę. Ale wygadać się mogę. Za pielęgniarkę mnie nie przyjęli, do szkoły też nie, to w domu muszę. Że niby jakichś testów nie przeszłam. Wyobrażacie sobie? Ja!

Teraz to spokojnie w domu siedzę, telewizję śniadaniową oglądam (czasem na „Całej Prawdzie”, czasem na „Prawda tylko u nas”, a czasem na „Bez fałszu” – takie kanały, no), starożytną muzę w necie przeglądam, drażnię z sypialni tego strażnika wojera[4] z wieżyczki przy placu. Ogólnie – nuda! Gumisiek, mówi, że mam karpie łapać. Ale gdzie, u nas, w salonie? Bo dla mnie podobno każdy dzień to karpia dzień, i mam się tymi rybami cieszyć. Ten mój chłop, jak czasem coś powie, to nikt nie rozumie…

A wiecie, że najtrudniej to robotę z dziećmi dostać? Bo niby pedofilów[5] się mnóstwo objawiło. I każdy, co z maluchami robi, przetrudne testy przejść musi. Na przykład ten kierowca busa, co Pulpecika woził. Nekrofil[6] niby. Nagrania wideo komisji nosił, ale gdzie tam, nie wystarczyło. Trupa z prosektorium przywieźli i przed komisją musiał to robić. Dopiero wtedy robotę dostał. Podobno ten pokój, w którym ta komisja urzędowała, do dzisiaj rzygami śmierdzi. I czemu to nekrofil dobry? Bo jajogłowi udowodnili, że „wielowektorowa dysocjacja popędu seksualnego” (zapamiętałam!) zdarza się tak rzadko, że w ogóle. Czyli jak już nekrofil, to wiadomo, że nie pedofil. I dzieci wozić może. Proste, nie?

Pracę najlepiej dostać, jak wszyscy wiedzą, jaki masz defekcik. Przedszkolanki, na ten przykład, to prawie całkiem żółte i fioletowe chodzą. Widać od razu, że lubią, jak im mężulo przyleje[7]. Takie to przecież krzywdy dziecku nie zrobią, nie? Gorzej, jak masz coś jak mój Gumisiek. Przecież tego się nie da wyczaić patrzeniem. Najlepiej to od razu powiedzieć, ale kto dziś ludziom wierzy? I sąsiedzi się na nas tak głupio gapią. I gadamy z nimi rzadko.

A Pulpecik to kto? Poczekajcie, puszczę sobie ten Venom o hrabiance, bo inaczej o nim gadać nie umiem. Mój ulubiony Porfiry. Sześć lat miał, jak go ta anemia zabrała. Że to niby jakiś niewytłumaczalny przypadek. Akurat! Chomiki im leczyć, a nie ludzi! A jak do przedszkola jeździł, jak stanął przed busem i tą swoją tłuściutką, różową rączką machał… A już jak w zimie rumianych policzków dostał… Zjadłabym go normalnie! No nie mogę! I dziwna sprawa, jak tego Franka kochał przeokropaśnie. Ledwo ten do domu przyszedł, od razu się małemu poprawiało. Kolorów dostawał, głowa przestawała go boleć i śmiał się do rozpuku! Lalkami się nawet bawili! A te konowały o więzi rodzicielskiej gadały, zamiast go ratować. Że imię dziwne? Chciałam dać tak ładne jak moje, w stylu Alan albo Ariel, ale Gumisiek się uparł. W aucie słucha jakichś głupot, i imię wziął z audiobuka – „Zbrodnia Ikara”. Ale jak szanownego słuchalnika zapytałam, czy ten Ikar to zabił Porfirego, to się baran obraził. Serio serio! Pewnie nawet nie łapie, o czym słucha. Zgrywa kulturalnego, a słoma z uszu wystaje!

No i mała jeszcze była, ale odeszła dwa miesiące po porodzie. Jej to nawet nie liczę do rodziny. Też ta anemia. Podobno geny takie.

No i tak sobie teraz żyjemy, tylko we dwójkę z Frankiem. A wiecie, że on się dowiedział, że ten Bowie to w jakichś starożytnych filmach grał? I zestrimował mi „Zagadkę nieśmiertelności”. Fajne! Ale oczywiście Gumiśkowi, zbokowi jednemu, podobało się tylko, jak się kobitki miziały. No wiecie! Chłop to zawsze chłopem będzie, żeby go… Albo Dextera mi puszcza. Tego to nie lubię specjalnie, bo to świr był! O wariatach to ja oglądać nie lubię.

A propo wariatów – trochę się zaczynam bać. Chodzą za mną jacyś czarni. Wiem jak to jest, bo po naszym osiedlu też za mną jeden taki łaził. Ale się okazało, że on niegroźny jest, bo tylko w łeb wali i włosy obcina[8]. A jak się z nim dogadać, to tylko leciutko uderzy. Ale wtedy goli do gołej skóry. Wiem, bo jak biegałam tylko z Dżesiką, to zrobiłyśmy z nim taki dil, żeby za mocno nie puknął. Ale ja nie o tym… Chodzą za mną, to już pewne. I jeszcze na mojej infolinii coś stuka. Co to jest, jakiś spisek kosmitów czy innego FBI? Czego te łachudry mogą ode mnie chcieć?

 

***

 

0134.mp3

Aha, do książki coś. Bo to zeszłego roku Monice syn zaginął. Dziesięć lat miał. Na rowerze czy desce jeździł do późna i jakoś zniknął. No! I nawet mnie przesłuchiwali, wyobrażacie sobie? Że to było kolejne zaginięcie w naszej okolicy, i jakoś podejrzane to jest. Ale to będzie dobrze w książce wyglądało, nie? „Przesłuchiwana przez sierżanta”, albo lepiej – „kapitana policji, Wanesa K. odpowiadała ze stoickim spokojem”. Pytacie, jak tu dziecko na świeże powietrze samemu wysłać? Jaki on tam sam był. Mamy taki duży teren, z boiskami, placem zabaw i kawałkiem parku, w którym dzieci się bawią. Ogrodzony cały, i strażnicy na wieżyczkach pilnują. Mówiłam o nich, nie? Spoko, full bezpieczeństwo! Ci strażnicy to też element, dacie wiarę? Specjalnie takich szukają, co gapić się lubią. Podobno przyjemne z pożytecznym łączą. Przyjemne dla tych gburów, pożyteczne dla mieszkańców. Pracują z przyjemnością, to i mniej płacić trzeba. Dzięki za taką ochronę. Może i bezpiecznie, ale…  Pytał mnie ostatni taki jeden, czemu jak kłoda leżę, kiedy Gumisiek… No, wiecie. A co go to, jełopa z wyłupiastymi gałami, obchodzi? Czy ja pytam, czemu on cały czas łapy w kieszeniach trzyma? Na złość mu czasem cycka przez okno pokażę, niech se zbok urwie. Wojerzy w kaczą kopani, dziewica ich mać! Ale czasem jednak alarm podnoszą, to chyba nie tylko na mnie się gapią. A Monice to się dziwię. O co ten cały raban? Młoda jest, to następnego dzieciaka niech sobie zmajstruje i po krzyku! Ja to dopiero mam problem. Coś tam lekarze sknocili i już po Pulpeciku następnych mieć nie mogę. No i muszę sobie radzić inaczej. Właśnie, do piwniczki muszę zejść. Bo tylko tam się czuję całkowicie wolna. I ja – tylko ja – tam dyktuję wszystkie reguły! Zapuszczę sobie Machine Head. Coś tam o piekle – piosenka jak o mnie, hi, hi…

 

***

 

0135.mp3

Już jestem. A do piwniczki po co? Całą aparaturę tam mam. Frankowi dżemiki jesienią robię, a całorocznie to bimberek mu pędzę. Sterowanie systemem też tam jest. Jakim? Gumisiek się boi, że ktoś mi może krzywdę zrobić. No śmiech na sali! Zainstalował takie ustrojstwa, które z każdego niechcianego gościa zrobią średniowieczną zimę, czy coś. Sama nie wiem, co on tam zamontował. Wiem, tylko, gdzie guziczki są. Mam tam mało używanego kłada i ściek na dodatek. Co za ściek? Nieudane eksperymenty do rzeczki spuszczam. A do rzeczki, do rzeczki, bo ten dom to jakiegoś Pruszkowskiego kiedyś był, a on się bał, że go z mąką przyłapią. Piekarz jaki czy co? W każdym razie, jakby go ktoś nakrył, to on tą mąkę do ścieku, a ze ścieku do rzeczki. I śladu wypieków by nie było. Tak nam przynajmniej agent od nieruchomości nawijał, ale chyba coś ściemniał. I schronik mały atomowy też tam jest. Dbam, żeby dość tam było wody i żarcia, i to świeżego. Używam go czasem, ale tak, żeby Franio się nie dowiedział. Po co się ma denerwować? A bimberek? Ja to nie piję, ale chłop niech się sklepowym nie truje, a ja podpatrzyłam, jak mój ojczym, oby się w grobie obudził, pędził. Poza tym – ja tam uwielbiam przebywać. Mam swoje słoiczki, probóweczki, kaniule, instrumenciki, czwartą płytę In This Moment puszczam – i robi mi się tak błogo! Czemu takiej dziwnej, wiekowej muzy słucham? To przez Czarnego, mojego pierwszego chłopaka. Najpierw się naoglądał chłamu o jakiejś Beli i Edwardzie, potem na czarno zaczął się ubierać, opalać przestał i wsiąkł w takie towarzystwo. Jacyś goci niby. I metale. No to i zaraził mnie taką muzą. Jak ta o tej Beli jakiejśtam Bauhausu, co na początku w „Zagadce…” leci. Szczęście, że Czarnego kantem puściłam, choć tyle mieliśmy wspólnych zainteresowań. Dwadzieścia pięć lat dostał, uważacie? Srogo przeskrobał! A mało brakowało… No nic!

Na te osiedlowe zaginięcia to na początku nikt nie zwracał uwagi, mało to ludzi do Anglii wyjeżdża na zasiłek? Ale jak w L. złapali tego, co w ogródku zakopał tuzin swoich byłych lubych[9], to i u nas ludziska przeostrożne się zrobiły. Dzieciaka to teraz na podwórku nie uświadczysz. Gęby nie ma do kogo otworzyć. A ten od nadmiaru kochanek to akurat pecha miał. I dożywocie dostał. Okazało się, że taka jedna, co pod śliwką leżała, to do sędziego prowadzącego sprawę chodziła. I robiła mu… No wiecie. Bo ten sędzia to koprofil[10] był. Taka karma!

 

***

 

0147.mp3

Z tymi lubymi to trzeba bardzo uważać jednak. Bo siostry Moniki chłop udawał, że ma podofilię[11]. Lajcik! Tak ją macał po tych girach i macał, to kobita wniebowzięta była. A tu się budzi pewnego dnia, ta siostra znaczy, bez dwóch nóg i jednej ręki. Bo to worarefil[12] był, ten chłop, dacie wiarę? I jeszcze mu sędzia tylko dziesięć tysięcy za każdą kończynę kazał zapłacić, że to niby nikła społeczna szkodliwość czynu, bo jedną rękę zostawił. A potem się okazało, że obie łydki od kochasia tej siostry dostał. Też ludzkie mięso lubił. Jak pech, to pech!

Ale czasem to ludzie po chamsku robią. Jak ten kolega Gumiśka, Jurek, co to z Bekonem się prowadza. Przecież to wszystko po to, żeby PITa razem z Bekonem rozliczyć. Bo Jurek to wiceprezesem jest i podatek mu pół wypłaty zabierał. A tak – przecież Bekon jego kasy nie wyda. Kto to jest ten Bekon? No świnia przecież. Znaczy maciora, ale nie taka zwykła, bo ją Jurek na diecie trzyma. I w biżuterię stroi. Że to niby zwierzęta lubi[13]. Akurat, oszust jeden! Kasę na koncie zbiera, bo na Seszele chce wyjechać. Ciekawe, czy Bekona weźmie? Dżesika to się śmieje, jak u nich noc poślubna wyglądała. Tępa idiotka! No jak miała wyglądać – normalnie, nie? Na prosię chyba, bo przecież nie na jeźdźca?

A najbardziej, to się podobno na tej polityce Kościół przejechał. Ci czarni znaczy. Bo gadają, że jacyś biskupi wykoncypowali, że skoro wierni się już do wszystkiego przyznają, bo wstydzić się przecież nie muszą, to i im będzie łatwiej ten „rząd dusz” sprawować. Tylko, że jak jakiś tam noniusz (podobno ważna figura), z tym klerykiem się wsypał przy podduszaniu (młodziaka ledwo na OIOM-ie odratowali)[14], to się zaczęło. No i teraz mało kto do kościoła chodzi, bo jak księża są tacy sami jak my, to czego nas mogą nauczyć, czego już nie wiemy, prawda? A już gwoździem do urny była ta ichnia kampania z hasłem – „wszystko mi powiedz, a wszystko ci wybaczę”. Ale się ludziska wkurzyli, bo co tu wybaczać, nie? Jak tylko czarnym na tace przestali wrzucać, to się posypał ten „przemożny wpływ kościoła na społeczeństwo”.

Babcia mówiła, że gorzej jeszcze od czarnych to mieli wtedy ci, no, geje i przebierańcy[15]. Bo to jak nowy porządek nastał, to już nikt ich do telewizji nie zapraszał, ani w necie nie publikował. Poczuli się podobno dyskryminowani, że to tylko o emetofilach[16] i pirolagnikach[17] ciągle się mówi. Ale co też interesującego może być w pospolitakach? Ciekawsze rzeczy przecież były! Babcia to się podobno najbardziej śmiała, jak do „Tylko u nas – codziennie świeży kamingałt” w telewizji przyszedł prezes Sądu Najwyższego w szpilkach i koronkowej bieliźnie. I stringi miał przyciasne. Tylko nie wiem, co w tym takiego śmiesznego? Ale wracając… No i te geje to najpierw protestowali, żeby nowe prawo znieść, że to promowanie dewiantów czy coś, a potem połowa z nich to wyjechała za granicę, bo tam podobno normalny świat jest. Zboczeńcy, jak siebie kocham! Gdzie im będzie tak dobrze jak u nas?

Bo w telewizji mówili, że teraz każdy ma defekcik. Jakieś tam „mechanizmy obronne przeludnionej populacji”, „dyferencyjna amplifikacja popędu seksualnego kosztem innych popędów”, i tak dalej w ten deseń. Według babci to przez plastikowe butelki, bazę na Marsie, globalne ocieplenie, watykanów i masonów. No nie wiem. Może.

I tak se żyję. Spokojnie i luzacko, tak fajnie teraz mamy. Wychodzić nie ma po co, chyba że na bieganie większą bandą. Wypadków jakoś mniej, bo pieszych i rowerzystów jakby wymiotło z ulic. Podobno chodzą do hal sportowych, co chyba prawdą zalatuje, bo mi supermarket na osiedlu na powolny tor wyścigowy przerabiają. Tylko nudno trochę. I coraz trudniej o… I defekcik jakoś coraz głośniej woła, by się o niego zatroszczyć. Zmarszczki mi się coraz głębsze robią, kurde. Spróbuję, ale to już nie tak łatwo jak kiedyś. Życzcie mi szczęścia. A jak nie, to szybciej zostanę tą legendą, ha? Takim współczesnym tym, jak mu było, Hamurabim Lektorem?! Tylko nie myślcie, że ja to jakieś cynanerki lubię! Tfu!

 

***

 

0666.mp3

Muszą tak walić w te drzwi w ten piękny czerwcowy poranek? Głucha nie jestem. Idę już, idę. Która to godzina? Szósta sześć. Wiedziałam, że kiedyś po mnie przyjdziecie, ale czemu tak wcześnie?! A ja dopiero zaczęłam opowiadać. Ale jak to babcia mówiła? Kołaczcie, a dostaniecie za swoje? Do mojego barbakanu chcecie wejść? Niedoczekanie! System w piwniczce uruchomiony, czas na muzyczkę. Z przytupem musi być, niech sąsiedzi wiedzą, koło kogo mieszkali. Co się gra, kiedy wysłannicy piekieł przychodzą do twojego domu? Znalazłam taką starą składaneczkę, na winylu jeszcze była. W każdym razie, moi wrogowie – czeka was i brutalność, i siła, i pełzająca śmierć! Zabawę czas zacząć…

 

 

[1] Somnofilia – rodzaj parafilii, polegający m.in. na przeżywaniu satysfakcjonujących stosunków seksualnych jedynie z osobą śpiącą; tzw. zespół śpiącej księżniczki

[2] Ekshibicjonizm – rodzaj parafilii, w którym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest demonstrowanie swoich narządów płciowych lub aktywności seksualnej (np. masturbacji) obcym osobom

[3] Froteryzm – rodzaj parafilii, w którym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest ocieranie się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych

[4] Wojeryzm – zaburzenie  preferencji seksualnych charakteryzujące się skłonnością do oglądania innych ludzi podczas zachowań seksualnych

[5] Pedofilia – rodzaj parafilii, w którym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z dziećmi 

[6] Nekrofilia –  zaburzenie preferencji seksualnych, w którym bodźcem stymulującym seksualnie są ludzkie zwłoki

[7] Sadyzm i masochizm – rodzaj zaburzeń seksualnych, w którym jednostka odczuwa podniecenie seksualne w wyniku zadawania (sadyzm), bądź odczuwania (masochizm), fizycznego i psychicznego bólu 

[8] Fetyszyzm – rodzaj parafilii, polegający na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej  w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym – fetyszem, którym może być niemal każdy przedmiot

[9] Eretofonofilia – skrajna postać sadyzmu, w której wyzwolenie reakcji seksualnej następuje podczas mordowania ofiary

[10] Koprofilia – rodzaj parafilii, w której zjadanie oraz kontakt z kałem partnera jest źródłem podniecenia seksualnego

[11] Podofilia – odmiana fetyszyzmu, polegająca na osiąganiu satysfakcji seksualnej podczas kontaktu ze stopami partnera

[12] Worarefilia – rodzaj parafilii, w której przyjemność seksualną czerpie się z bycia pożeranym, pożerania innych lub obserwowania tego

[13] Zoofilia – rodzaj parafilii, w którym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest wykonywanie czynności seksualnych przy udziale zwierząt

[14] Homoseksualizm – jedna z odmian orientacji seksualnej, w której odczuwa się pociąg seksualny do osób tej samej płci

[15] Transwestytyzm – polega na upodobnianiu się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie m.in. w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej

[16] Emetofilia – rodzaj parafilii, polegający na podniecaniu się wymiotami

[17] Pirolagnia – rodzaj parafilii, w której wyzwolenie reakcji seksualnej następuje na widok ognia

Koniec

Komentarze

UWAGA! Wyjaśnienie muzyczne (czyli, dla tych, którzy wolą mieć wszystko „kawa na ławę”)

 

David Bowie – „1. Outside – The Nathan Adler Diaries: A Hyper Cycle”. Concept album, którego fabuła osnuta jest wokół śledztwa prowadzonego przez Nathana Adlera. Celem śledztwa jest zaliczenie (bądź nie) morderstwa nastoletniej Baby Grace do „prawdziwej sztuki”. Pokręcone, ale po więcej szczegółów zapraszam do przesłuchania płyty.

https://www.youtube.com/watch?v=anuk5o106ps

 

Venom – „Countess Bathory” z albumu „Black Metal”. Traktuje oczywiście o hrabiance Elżbiecie Bathory, która, aby się nie zestarzeć, brała kąpiele we krwi dziewic. Zamordowała (wespół ze swymi sługami) ponad sześćset osób.

https://www.youtube.com/watch?v=MbldM7JEIeE

 

Machine Head – „I Am Hell” z płyty “Unto The Locust”. Tu wystarczy fragment tekstu:

I am death 

Arms held outstretched 

I am hell 

Born this mortal shell 

I am wrath 

Take this bloodbath 

God sent me to kill you 

https://www.youtube.com/watch?v=Z_NFLN46Nv0 

 

In This Moment – czwarta płyta tego zespołu nosi tytuł “Blood”.

https://www.youtube.com/watch?v=5ZF5m-vmDzM&has_verified=1

 

Bauhaus – utwór pojawiający się na początku filmu „The Hunger” (czyli „Zagadka nieśmiertelności”, brrr, co za tłumaczenie) to „Bela Lugosi’s Dead” z płyty „Press The Eject And Give Me The Tape”. Traktuje (jak wskazuje tytuł) o, najsłynniejszym chyba, odtwórcy roli Drakuli, Władcy Wampirów, węgierskim aktorze Beli Lugosim.

https://www.youtube.com/watch?v=ZU_VqNiy1vo

 

Składanka „Hell Comes To Your House” ukazała się w roku 1985, także w Polsce. Znajdują się na niej m.in. utwory „Violence And Force” grupy Exciter i „Creeping Death” Metalliki. Rozpoczyna ją utwór grupy Manowar „Blood Of My Enemies”. I fragment tekstu:

I ride through the air -

I laugh as I die – with powers of evil

Dark knowledge is mine.

The ride of the wicked.

The first sin was trust.

Kill without warning – for blood now

I lust.

https://www.youtube.com/watch?v=fNX-fOx-A4I 

Mam nadzieję, że teraz już jest jasne, co nie tak było z Wanesą K.

 

PS. To, co ten edytor robi z odstępami, to koszmar :/. No trudno, nie da się edytować inaczej i takie odstępy zostaną niestety.

Miejsce na Twoją reklamę!

No tak, teraz to już wiadomo, co było nie tak z Wanesą K. Podniecał ją wczesny Manowar!

 

Dla podkreślenia wagi moich słów, Siłacz palnie pięścią w stół!

Przeczytałam opowiadanie. Kwalifikuje się do konkursu.

Masz dwa razy słowo kościół w tekście i raz powinno być napisane z dużej litery ;) Co do ***, według mnie estetyczniej byłoby bardziej odseparować je od tekstu i wyśrodkować. 

Komentarz odnoszący się do fabuły – po zakończeniu. 

Powodzenia w konkursie! :)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

@Naz – się poprawiło. Lepiej wygląda?

@thargone – chłopcy z owłosionymi klatami cię kręcą? Jak się nazywa ta parafilia, niestety nie wiem ;).

 

 

Miejsce na Twoją reklamę!

Pięknie!

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Pomysł jakiś był, ale jak dla mnie opowiadanie raczej przypomina skrócony przewodnik po zboczeniach. W zasadzie sam sobie już zarzuciłeś wszystko – szczątkową fabułę, przypisy i grafomanię. Tę ostatnią rozumiem, bo chciałeś oddać charakter postaci, ale tu też gryzł mi się język, jakim się posługiwała bohaterka z “mądrymi” wtrąceniami, z których wymówieniem sam miałem lekkie problemy.

Ale przede wszystkim nie dostrzegam tematyki konkursu, bo wtrącenie o tym, że bohaterka chce być legendą to moim zdaniem za mało. Chyba, że miało wyjść, że jej defekcik jest legendarny, ale ja tego tak nie odebrałem.

Czaszka mówi: klak, klak, klak!

chłopcy z owłosionymi klatami cię kręcą? 

Kudłatorsofilia.

A poważniej – byłem na krawędzi zmęczenia się stylem narracji, ale na szczęście to nie nastąpiło. Czytanie o tych wszystkich defekcikach było wszak dość zabawne. Cóż, lubię humor niespecjalnie, hmm, subtelny. Dlatego przeczytałem z zainteresowaniem, ale wydaje mi się, że o połowę mniejsza ilość znaków lepiej funkcjonowałaby z taką formą i treścią. Tylko, ze wtedy tekst nie mieściłby się w legendowych widełkach. 

Przez jakiś czas zastanawiałem się, czy w tekście są jakieś poważniejsze nuty. Niby są, można na przykład zadumać się nad kondycją Człowieka, który, nawet w świecie, gdzie niemal wszystko wolno, i tak będzie próbował robić to, czego nie wolno. Można, ale nie wiem, czy trzeba. Może podśmiechujki z "defekcików" wystarczą… 

Ogólnie – fajny tekst, mimo męczącej formy, czytało się nieźle. Czy zapamiętam na wieki… Chyba nie. 

Edycja:

Zapomniałem dodać, że doceniam warstwę muzyczną. W ogóle lubię mieszanie muzyki do opowiadań :-) 

Dla podkreślenia wagi moich słów, Siłacz palnie pięścią w stół!

Też się niejednokrotnie zastanawiałam,do czego doprowadzi coraz bardziej promowana tolerancja. Z drugiej strony obserwuję narastająca tendencję do nadopiekuńczości, z przerażeniem obserwuję tę powszechną hodowlę sierot życiowych, które dostaja na talerzu gotowe rozwiązanie każdego problemu oraz wsparcie i solenne zapewnienie, że są wybitni i właściwie wszystko im się uda, byle mieli pozytywne nastawienie. Z tego powodu myślę, że jednak nie dojdzie do przedstawionego w opowiadaniu rozpasania i braku kontroli. Chociaż, może kiedy to pokolenie frustratów przejmie ster… 

Trudno mi powiedzieć cokolwiek o stronie technicznej opowiadania, bo wymyka się regułom ;) Strumień świadomości, to chyba najtrafniejsze określenie. Potraktowałam to jako groteskę, więc nie próbowałam dopatrywać się w tym sensu, czy schematów.A już z pewnością nie chcę wiedzieć, z czego ona robi te dżemiki ;)

Nie znudziłam się, choć nie wiem, czy wytrwałabym, gdyby było dłuższe. Ciekawy eksperyment. 

Przydługi monolog Vanesy zdał mi się dość monotematyczny, a przez to monotonny i w pewnym momencie zaczął zwyczajnie nużyć.

Doceniam kunszt wykonania i specyficzny humor, a jednocześnie zdaję sobie sprawę, że pewnie wiele mi umknęło, albowiem czytałam Karpia dzień… niezgodnie z instrukcją – zrezygnowałam z sugerowanych ilustracji muzycznych.  

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Ponownie podpisuję się pod opinią regulatorzy. 

 

Sory stary, to było przez chwilę naprawdę zabawne. ale przez krótką chwilę.

Zrobienie z tego całego opowiadania jest jakaś formą defekciku.

 

Nie czuć było sztuczności i pisania na siłę. Gratuluje lekkości stylu.

Pzdr.

Waść na lekkości żeś tu sklecił tekst.

Muzyka mnie tam pasowała :D

I o ile tekst z początku był zbawny to w miarę czytania, styl bełkotu blondynki, zaczął drażnić.

Spoko bo przemyślane i z riserczem, i wizja świata ciekawa tylko forma taka jakaś nie do końca w me gusta. Ukręcił byś z tego dobrej kiełbasy, ino trza było pełnokrwiste opowiadanie pisać!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Dzięki za komentarze!

@Skull – jedną z cech Wanesy jest tzw. chytrość. Czyli – jeśli mądre słowa mogą działać na jej korzyść, to wyuczy się ich na pamięć i będzie klepać, udając czasem intelektualistkę. Ja to tak widzę. A temat konkursu? Martwi mnie to, że każdy chce być dziś “legendą”. Nawet, jeśli powodem tej “legendarności” jest np. pokazanie gołego tyłka w internecie czy rzyganie na wizji. To miała być ironia, jeśli nie wyszła, to sorry!

@Thargone – jakieś poważniejsze nuty chciałem zawrzeć, ale chyba zbyt głęboko ukryłem :).

@Wilczyca – a takie “poważne nuty” to właśnie coś, co chciałbym, aby czytelnikowi przemknęło przez głowę po lekturze. Czy dosłowne traktowanie hasła “róbta, co chceta” to jest to, czego chcemy? 

@Regulatorzy – posługiwanie się ściągą muzyczną nie jest konieczne, ale wtedy odgadnięcie “zagadki” wymaga dość szczegółowej lektury. A piosenki wyjaśniają temat łopatologicznie.

@Dalekopatrzacy – mam nadzieję, że od defekcików jestem wolny ;). Dobrze, że choć styl się podobał.

@Mytrix – gdybym umiał napisać takie opowiadanie, to bym napisał :). Ale gdybym chciał upchnąć cała treść paplania Wanesy w jedno opko, to limitu by nie wystarczyło.

Miejsce na Twoją reklamę!

A piosenki wyjaśniają temat łopatologicznie.

Tyle że ja, Staruchu, języków obcych nie posiadam i potrzebowałabym łopaty wykładającej po polsku. ;)

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Reg.

wolnym tłumaczeniu:

 

I am death 

Arms held outstretched 

I am hell 

Born this mortal shell 

I am wrath 

Take this bloodbath 

God sent me to kill you 

Jestem śmiercią

Ramiona rozpostarte

Jestem piekłem

Zrodzony w tej śmiertelnej powłoce

Jestem gniewem

Przyjmij tę krwawą łaźń

Bóg mnie zesłał bym cię zabił

 

I ride through the air -

I laugh as I die – with powers of evil

Dark knowledge is mine.

The ride of the wicked.

The first sin was trust.

Kill without warning – for blood now

I lust.

 

Galopuję poprzez powietrze -

Śmieję się gdy umieram – z mocami zła

Mroczna wiedza jest moja.

Przejażdżka niegodziwców.

Pierwszym grzechem było zaufanie.

Zabić bez ostrzeżenia – pałam żądzą krwi.

 

:)

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Dziękuję, Mytriksie. Okazałeś się być całkiem niezłą łopatą! ;D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Przyjmuję takie wytłumaczenie tematu konkursu :)

Czaszka mówi: klak, klak, klak!

Jak to mówią:

Tata lata jak łopata.

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

A mnie się spodobało.

Tam, gdzie Wanesa nie sili się na używanie trudnych słów, napisane całkiem dobrze.

Przekonałeś mnie oryginalnością świata (a do tego jest on bogaty w szczegóły – jak ci strażnicy voyeuryści). No, niby o większościach z tych rzeczy słyszałam, ale zebrane razem – robią wrażenie. I jednak nie o wszystkich, więc dochodzi walor edukacyjny.

Bohaterka niby sztampowa, ale pewna niezwykłość z niej wyłazi. I rozwiązałam zagadkę bez muzyki, więc dodatkowy powód do satysfakcji mam.

Fabularnie rzeczywiście niewiele się dzieje, ale byłam ciekawa, co będzie dalej, czyli nie narzekam.

Z nawiązaniem do konkursowej legendy trochę słabo, ale jakieś jest.

Edytka: I jeszcze humor do mnie przemówił. Zestawienie rzeczywistości i zdania Wanesy o Gumisiu – piękne.

Babska logika rządzi!

Defekcik odczytałem bez pomocy ścieżki dźwiękowej.

Myślę, że trochę zabrakło umiaru w realizacji pomysłu. Bo wizja dekadenckiej przyszłości i libertariańskiego nihilizmu całkiem ciekawa, ale utonęła w mariolkowatej narracji, przygnieciona dodatkowo katalogiem zboczeń. Gdyby było ich o połowę mniej, tekst paradoksalnie mógłby być bogatszy w znaczenia. Choć z drugiej strony nie można mu odmówić aspektu edukacyjnego. Kwestia praktycznych wniosków wynikających ze znikomej częstości występowania „wielowektorowej dysocjacji popędu seksualnego” daje do myślenia ;)

 

Yes, yes, yes!

Finklo, lejesz miód na moje palce (jakby powiedziała Wanesa :)). Trudne słowa wepchnąłem, bo jakoś chciałem ten świat uzasadnić. Jest zdecydowanie mało możliwy, więc chciałem go trochę uprawdopodobnić.

Tak z czystej ciekawości – kiedy się domyśliłaś, co ukrywa pani W.K.?

 

Dzięki Coboldzie. I trochę chciałem naszej bohaterki bronić. Bo dla mnie ważniejsza jest nie ta część jej osobowości, o której paple, a ta, którą ukrywa!

Miejsce na Twoją reklamę!

Wiesz, jedna śmierć dziecka to tragedia. Dwie – podejrzana sprawa. Gdzieś przy trzeciej wszystkie kawałki wskoczyły na swoje miejsce.

Babska logika rządzi!

Czyli ten trop. Dość oczywisty, nieprawdaż? A na przedmioty zwróciłaś uwagę?

Miejsce na Twoją reklamę!

Ale ją się pochwalę, że prawie od początku wiedziałem o co chodzi, bo kojarzę dowcip z karpiem :-) 

Dla podkreślenia wagi moich słów, Siłacz palnie pięścią w stół!

Na przedmioty nie bardzo. No, ma laboratorium w piwnicy, ale to jeszcze nic nadzwyczajnego.

Babska logika rządzi!

W laboratorium (jak sama mówi, do produkcji dżemików i bimbru) ma kaniule. Po co? Na początku opka W.K. wspomina, że gdy będzie sławna, to pokażą… coś i coś, oraz wspomną o czymś. Te przedmioty się później pojawiają. Ale to trzeba mieć pamięć absolutną, albo drobiazgowo czytać :). 

Przedmioty to drugi trop, jest jeszcze trzeci, hm. “historyczny”, ale ten jest najbardziej ogólny.

Miejsce na Twoją reklamę!

Kaniule olałam. Za to Porfiry przemówił do podświadomości. I ta jego anemia. I jeszcze pierwszy chłopak swoje zrobił.

Babska logika rządzi!

A tak. Porfiry, pierwszy chłopak, wychowanie przez babcię i ojciec, którego się przeklina. To ten trzeci, mglisty nieco, trop “historyczny”.

Miejsce na Twoją reklamę!

Mi także podeszło opowiadanie. Bo język, owszem, prostacki, pod koniec męczył, a wstawki “mondrościowe” nie zawsze działały. Jednak gdy już zedrze się tę warstwę, zaczyna się dostrzegać pełny ciekawych obserwacji opis świata przedstawionego. Groteskowego i przerysowanego, ale niepozbawionego przemyśleń i spostrzeżeń, z których część byłbym wstanie odnieść do obecnej rzeczywistości.

Na plus także drobne szczególiki świata, które przedstawia bohaterka.

Zagadka sprawiła mi mały problem, ale w końcu i ja myślę, że doszedłem do jej rozwiązania.

Podsumowując: ciekawy w formie tekst – niełatwy i mogący być trudny do strawienia dla wszystkich, ale jak już podpasuje, to ten koncert fajerwerków staje się szalenie satysfakcjonujący.

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

NoWheremanie, dzięki wielkie! Coś takiego chciałem osiągnąć. Bełkot Karyny, za którym kryje się niezbyt sympatyczny świat. 

Jak już mówiłem – świat na tyle nieprawdopodobny, iż uznałem, że stworzenie opowiadania “realistycznego” jest tu niemożliwe (inna sprawa, że moje umiejętności są jeszcze zbyt nikłe, żeby taki tekst sprawnie i wiarygodnie napisać). Stąd – forma groteski, gdzie za światem z telewizji śniadaniowych i portali plotkarskich czyha coś naprawdę niepokojącego, a nawet groźnego.

W każdym razie – na taki odbiór liczyłem. Super, dzięki!

Miejsce na Twoją reklamę!

W pierwszych chwilach mi się podobało. Potem poczułam się jak przy za długim kabaretowym skeczu. Jednak wkrótce zaczęły do mnie docierać elementy Twojego świata przedstawionego, które przemyciłeś w tej na pozór infantylnej narracji – a zrobiłeś to całkiem sprawnie.

Interpretacja tematu podobała mi się bardzo! Właśnie to jest fajne, kiedy konkursowicze nie idą najbardziej oczywistą ścieżką, którą narzuca temat, ale szukają swojej interpretacji.

Zarzut – trochę się jednak dłużyło. Wskazówki muzyczne – nie do końca mnie to przekonuje, chyba wolę jak literatura broni się sama, ale to tylko kwestia osobistych upodobań.

Podsumowując – przyzwoity tekst, niegłupi, wyróżniający się formą. Zasługuje na punkcik.

... życie jest przypadkiem szaleństwa, wymysłem wariata. Istnienie nie jest logiczne. (Clarice Lispector)

Temat… Kto to jest – “legenda”? W fantastyce – wiadomo: Gandalf, Paul Atryda czy Geralt. A w naszych czasach? Słowo “legenda”, jak i “kultowy”, strasznie rozmieniło się na drobne. Czy legendami są Kim Kardashian, siostry Godlewskie albo Zenek Martyniuk? Dlaczego każdy chce zostać dziś ”legendą” za wszelką cenę (patrz wszelakie ekipy z New Jersey czy Warszawy, nagie randki czy inne “dziara za dziarę”)? I taka Mariolka, aspirująca do miana “legendy naszych czasów”, objawiła się mej wyobraźni :).

Co do podpowiedzi muzycznych. Gdyby to było opowiadanie na papierze, jedno z kilku w piśmie czy zbiorze opowiadań, to odpuściłbym. Ale to forum – opowiadań od groma, czasem czyta się śpiesznie, szczegóły umykają (wiem po sobie). Toteż wyłożyłem wszystko “kawa na ławę”, żeby nie trzeba było szukać wskazówek w tekście ponownie. Niektórzy je znajdą, niektórzy – sięgną po podpowiedź (która jest w komentarzu – można czytać, ale nie trzeba).

W każdym razie – dziękuję za pozytywny koment :)!

Miejsce na Twoją reklamę!

Przeczytałam ponownie i dostrzegłam to, co przy pierwszym czytaniu uszło uwadze. Innymi słowy – Karpia dzień… zobaczyłam jakby na nowo, a ponieważ kunszt wykonania i zacny dowcip doceniłam od razu, teraz wypada mi kliknąć. :D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Dziękuję, Regulatorzy, że chciało Ci się pochylić ponownie :).

Tak to jest niestety z czytaniem z monitora – sam tak mam. Gdyby to było na papierze, to wtedy da się wrócić, odłożyć, podumać… A z monitora – jakoś się nie chce.

Jeszcze raz – dzięki :)!

Miejsce na Twoją reklamę!

No bo, Staruchu, zirytowałam się, że umknęło mi coś, co powinnam dostrzec od razu. Więc wróciłam. I dostrzegłam. ;D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Za głęboko zakopałem ;)? Nie jestem na tyle sprawnym pisarzem niestety, żeby zakopać tuż pod powierzchnią. Tak że wystaje czubek tylko, a Ty ciągniesz i ciągniesz, aż wyciągasz nosorożca za róg.

Może kiedyś :)?

Miejsce na Twoją reklamę!

Kiedyś? Jestem przekonana, że raczej niebawem. ;)

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Nawet niezłe. Co prawda styl tego rodzaju potrafi zmęczyć, ale na szczęście opowiadanie nie jest szczególnie długie. Fajnie, że udało się trzymać stylu konsekwentnie – mam wrażenie, że czujesz się w nim swobodnie (nie sugeruję, że to Twój naturalny… ;D )

Opisujesz bardzo charakterystyczny świat i dla mnie to jest jedna z największych zalet tekstu. No i sam pomysł na przedstawienie defekcików ciekawy.

Z minusów – miejscami treść według mnie trochę za bardzo zbacza w kierunku grafomanii, chociaż w większości trzymałeś się w rozsądnych granicach. No i jednak mimo wszystko przyjemność z czytania tekstu napisanego w ten sposób zawsze będzie jednak mniejsza od lektury opowiadania prawdziwie literackiego i dobrze napisanego. Ale na pewno miałeś tego świadomość.

Ogólnie – udana próba wyłamania się ze schematów.

Dzięki, Perrux!

Niestety – próby napisania opowiadania “prawdziwie literackiego” na razie kończą w czeluściach mojego twardego dysku. A styl pierwszoosobowy, “mariolkowaty”, ma swoje plusy. Można uniknąć opisów przyrody :P!

I chyba w opowiadanie stricte “literackie” nie dałoby się wcisnąć tyle treści, co w monolog Wanesy.

Miejsce na Twoją reklamę!

Zgadzam się – to wcale nie był zarzut. Nie każde opowiadanie musi trzymać się prawdziwie literackiego stylu ;) Fajnie, kiedy autorzy od czasu do czasu próbują czegoś innego.

Bardziej chodziło mi o fakt, że wielu czytelników pod koniec lektury będzie zmęczona tym z natury nieprzyjaznym do czytania stylem. Tego w przypadku monologu Wanesy nie dało się uniknąć.

Z tego, niestety, zdaję sobie sprawę. Dlatego chciałem, żeby opko było możliwie najkrótsze.

Miejsce na Twoją reklamę!

Przeczytałam i ja. Tekst bardzo mi się podobał. Lubię groteskę i wykonanie jej wyszło Ci znakomicie. Udana stylizacja, kuriozalne myślenie, zestawienie komizmu z elementami przerażającymi i odrażającymi, do tego ciekawy portret wypaczonej ideologii, czyli wszystko, co w grotesce powinno się znaleźć. Nie wiem, co jeszcze mogę dodać, jest to jeden z lepszych tekstów, które tutaj widziałam, więc skoro w bibliotece już się znalazł, mogę jedynie nominować go na tekst miesiąca :) Powodzenia w konkursie. 

Rosebelle, wydrukuję sobie, oprawię i powieszę na ścianie Twój komentarz :D!

Miejsce na Twoją reklamę!

Zrób to, wtedy będę mogła sobie mówić, że ktoś jednak drukuje moje teksty ;D

Ja też jestem wyjątkowo zadowolona z lektury. Może nie do końca wszystko zrozumiałam tak jak powinnam, ale to już wina moich dziur w mózgu, a nie tekstu :)

Na pewno mocno ponadprzeciętne i ciekawe opowiadanie, w którym autor wykazuje się niebyle bystrością i oryginalnością. 

Pozdrawiam serdecznie.

Katiu, każdy czerpie z lektury tyle, ile chce. Ani mniej, ani więcej. 

Dziękuję za pochwały i również pozdrawiam :).

Miejsce na Twoją reklamę!

No i mam problem, bo z jednej strony doceniam wczucie się w postać narratorki, nietypową formę, risercz (musisz mieć ciekawą historię wyszukiwania ;)) i podejście do tematu konkursu. No ale… wymienianie kolejnych filii jakoś mnie zmęczyło. Humor też nie mój, za bardzo “kabaretowy”.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

No widzisz – jak pięknie się różnimy :).

Miejsce na Twoją reklamę!

Dość oryginalna i przyznam, że przerażająca wizja przyszłości. Na pewno zmusza do zastanowienia nad granicami tolerancji i nad tym do czego może doprowadzić.

Monolog bohaterki, pomimo że fajny i humorystyczny, momentami mnie męczył. Przyznam się, że nie do końca wszystko zrozumiałam, bo śmierć dzieci i Wanesa – jako Hamurabi Lektor wiele wyjaśnia, ale nie kojarzę dowcipu o karpiu, więc pewnie coś mi umknęło.

Ale tak ogólnie, to fajne. :)

Dowcip o karpiu – to różne wariacje na temat tłumaczenia carpe diem. Ja lubię “Karpia gdy jem”. :-)

Babska logika rządzi!

AQQ, karpia dzień = carpe diem. Nie mój pomysł, gdzieś słyszałem. W telewizorach zdaje się.

A odnosząc się do treści – mówi nam się, że tak mamy żyć. Dziś, teraz, wszystko na już. Hulaj dusza, piekła nie ma. Liczy się tylko aktualna, momentalna satysfakcja. Tak chciałem to przekazać. Jeśli nie wyszło za bardzo, to sorry.

I dziękuję za pochwały :)!

Miejsce na Twoją reklamę!

Niestety nie znałam żadnej wariacji, ale teraz mniej więcej kumam, o co chodzi. Osobiście pamiętam tylko jeden dowcip, o koniu w imadełka.

 

Edit: Zobaczyłam, twoją odpowiedź, Staruchu.

Ależ wyszło! Główną ideę odczytałam bez problemu, tylko miałam problem z tym karpiem. Ale już rozumiem. Dzięki. :)

 

 

 

 

Koń w imadełka? Tego to ja z kolei nie znam. Podziel się :).

Miejsce na Twoją reklamę!

To bardzo długi i dość abstrakcyjny dowcip. Zastanawiałam się, czy przypadkiem nie napisać na jego podstawie opka na Grafomanię, ale póki co trzymam go w zanadrzu i może kiedyś się pochwalę. :)

 

Też nie znam konia w imadełku, więc dołączam się do apelu. Możesz napisać poza Grafomanią.

Co do konia, u nas w liceum był chór Con fuoco, dla uczniów “koń w oko”…

Babska logika rządzi!

Finkla, a ja słyszałam, że ty znasz wszystkie dowcipy świata. :)

Może kiedyś napisze, jak się uporam z Legendą.

Nie wszystkie (niestety), tylko marne tysiące.

Babska logika rządzi!

Oj, zupełnie nie mój klimat, odbiłem się od tego tekstu. Stylizacja konsekwentna, ale szalenie irytująca; też zupełnie nie mój typ humoru. A do tego dopiero przeglądając komentarze zorientowałem się, że trzeba to było czytać z jakąś muzyką w tle, bo olałem rozwleczoną przedmowę. :p

Cóż, może następnym razem bardziej mi się spodoba. Nadal mam w głowie Twój tekst z konkursu Cienia. Pozdrawiam!

Nowa Fantastyka