Kielczanin pochodzący z Suchedniowa. Członek The Tolkien Society i Stowarzyszenia Artystycznego Ankh. Do pisania opowiadań wrócił w 2014 roku po dwudziestu latach przerwy. W swoich fabułach szuka tego co ukryte. To poszukiwanie przybiera najczęściej formę fantasy, chodź nie stroni też od S-F. Stały współpracownik Kieleckiego Magazynku Kulturalnego „Projektor”. Miłośnik starożytności wszelakich, gór i wędrowania. Laureat SuperPiechura Świętokrzyskiego 2016 i caminista. W latach 2007-2017 aktywny bloger, jeden z bohaterów filmu dokumentalnego „Blogersi” w reżyserii Jarosław Rybusa (2011 r.), gdzie wystąpił u boku m.in. Donalda Tuska, Jacka Żakowskiego, Macieja Budzicha, czy Kominka.
Bibliografia fantastyczna
Pozycje zwarte:
- Drolerie. Tomik opowiadań fantasy, Kielce 2019 ISBN 978-83-952616-0-2
- Świadomość wieczności. Opowiadania fantastyczne, Kielce 2021 ISBN 978-83-952616-2-6
- Łzy planet utraconych. Opowieść fantastyczna, Kielce 2024 ISBN 978-83-952616-3-3
W antologiach:
- Kielecki wiatr, [w:] Takie rzeczy tylko w Kielcach! Śladem opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, pod red. Idem, Kielce 2020 ISBN 978-83-932371-1-1
- Tak widzę świat, tak go czuję. Rzeczywistość w obliczu zagrożenia, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2021, s. 143-149 ISBN 978-83-8144-612-9
W czasopismach:
- Wprawki: próba dialogu, Kielecki Magazyn Kulturalny „Projektor”, 2021, nr 40-41, s. 216.
- Strzępy rozmów na Skwerze Szarych Szeregów (wiosna 2021), „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki” 2021, nr 3-4, s. 23-25.
Audiobook:
- Czasem idzie się przed sobą, Fundacja Zaczytani.org (dostępny też e-book) premiera 16.05.2024 r. Można pobrać za darmo: https://przedsoba.zaczytani.org/
Bibliografia ze śladami dawnej uczoności (wybór z grupy kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych mówiący nieco o zamiłowaniach autora):
- Fundacja kościoła w Tarczku a rozwój kultu św. Idziego w Polsce średniowiecznej, [W:] Bodzentyn. Z dziejów miasta w XII - XX wieku, pod red. K. Brachy, Kielce 1998, s. 33 - 39
- Święci, aniołowie i demony w exemplach średniowiecznych. (Na marginesie pracy Teresy Szostek, Exemplum w polskim średniowieczu), „Almanach Historyczny”, t. 2, 2000, s. 221 - 237.
- Łysogórskie exemplum O opacie porwanym przez diabła z XV wieku, [W:] Przełomy w historii. Pamiętnik XVI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, ed. K. Ruchniewicz, J. Tyszkiewicz, W. Wrzesiński, t. III, cz. 1, Toruń 2001, s. 377 – 387
- Wyobrażenie Etiopczyka w piśmiennictwie starożytnych Greków. Próba analizy porównawczej z analogicznymi wizjami łacińskiego średniowiecza, „Nowy Filomata”, R. VII, 2003, nr 2, s. 91-111
- Geneza Tarczka, [w:] Bodzentyn. Studia z dziejów miasta, Red. K. Bracha i B. Wojciechowska, Kielce 2005, 79-99.
- Wyobrażenie Etiopczyka w piśmiennictwie starożytnego Rzymu, „Nowy Filomata“, R. XI, nr 4, s. 279-286.
- Biały Etiopczyk – tysiącletni paradoks starożytnej wyobraźni, „Almanach Historyczny“, t. 9, s. 19-25
- Kult św. Idziego w średniowieczu (na marginesie książki: ks. Stanisław Bober, Kult św. Idziego w Polsce w świetle wezwań kościołów, Opole 2004, 219 s.), „Almanach Historyczny”, t. 11, 2009, s. 151-173.
- Wyobrażenie Etiopczyka w kulturze łacińskiego średniowiecza. Dziedzictwo grecko – rzymskie i nowe wątki, „Nowy Filomata”, R. XIV, 2010, nr 4, s. 279-297.
Wilczysko jest też współautorem I tomu Świętokrzyskiego Słownika Biograficznego (średniowiecze i epoka nowożytna), pod red. J. Wijaczki, Kielce 2002. Wspomniany powyżej „Almanach Historyczny” to pismo Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. „Nowego Filomatę”, w czasach gdy na jego łamach publikowałem, wydawał Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moje artykuły ukazały się ponadto w „Mówią Wieki”, Świętokrzyskim Miesięczniku Kulturalnym „Teraz”, „Kurierze Świętokrzyskim”, „Magazynie Impuls”, „Famce” i wielu innych miejscach (latka lecą…). Przez dwa i pół roku byłem publicystą portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich SDP.PL.
Gdy któregoś pięknego dnia ktoś zechce połączyć w bazach Biblioteki Narodowej teksty mojego autorstwa ze mną, czyli połączyć z jednym autorem, może uznać, że takie zwierze nie istnieje. Sam bym wątpił. ;-)
Avatar – dzieło Ilony Mikołajczyk „Safiru”.
Z wychowania fizyk i matematyk, z wyboru neopozytywista. W życiu czytałem trochę fantasy i Dicka, ale próbuję pisać hard SF oraz cyberpunk. Literacko wyglądam raczej słabo, ogólnie nie polecam czytania ;)
W swoim krótkim żywocie spotkała mnie przyjemność opublikować kilka opowiadań:
Studiuję weterynarię, śmieszkuję i piszę opowiadania. Do tego gram na gitarze i wychowuję świnki morskie. Postanowiłem rozwijać swoje umiejętności tutaj, na portalu, ale tak samo chciałbym pomagać innym.
Certyfikowany koneser prozy Joe Abercrombiego.
Bądź płomieniem, nie ćmą.
Oszczędność słów to cnota.
Masz problem z zaimkami? Skorzystaj z Betomatu:
“Nie opuszczaj głowy, bo łatwiej ją wtedy ściąć, lecz nie zadzieraj nosa, bo poderżną ci gardło”
Górnik, podróżnik, strzelec sportowy, miłośnik filmów o zombie, bez wzajemności zakochany w starych motocyklach. Nałogowy czytacz wszystkiego, co wypuści Komuda, Gołkowski i Noczkin. Ceni dobry absurdalny, a najlepiej czarny humor i niebanalne plot-twisty. Samozwańczy ekspert od broni palnej i materiałów wybuchowych.
Chętnie betuję zombie, zarazy, kataklizmy i tym podobne. Obyczajówek, nastrojówek i wszelkich lawstory nie trawię :].
Audiowersje moich tekstów w fenomenalnym wykonaniu Marek-Sen:
https://www.youtube.com/@mareksen
Jestem amatorem i jestem z tego dumny. Chciałbym pracować nad swoim warsztatem, bo wiem że dużo mi brakuje. Zdarza mi się tknąć sci-fi, zdarza fantasy. Uwielbiam steampunk. Chętnie pomogę z betą.
Raczej poeta skonwertowany na prozaika. Porzucił rymy, a wersy zastapił akapitami. Raczej nie pisze poematów. Jednosylabowe miasto, w którym mieszka skłania do krótkich i treściwych form. Stara się nie pomijać wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Moim głównym zainteresowaniem jest fantastyka, ze szczególnym uwzględnieniem postapokalipsy i historii alternatywnej. Oglądam też anime i czytam mangę, których jestem fanem, a najbardziej uwielbiam moje ulubione Spice and Wolf i Sword Art Online.
[Awatar stworzony z pomocą sztucznej inteligencji DALL.E i obrobiony przeze mnie w programie Canva.]
PhilipGolding (@PhilipGolding) - Wattpad (Dla wszystkich zainteresowanych :) )