- Hydepark: Jestem legendą - KONKURS

Hydepark:

konkursy

Jestem legendą - KONKURS

 

Konkurs na opowiadanie “Jestem legendą”

Zasady w pierwszym komentarzu

Komentarze

obserwuj

Łapcie za pióra i klawiatury – lepszego konkursu nie uświadczycie w tym roku na Portalu (to nie stwierdzenie, to rzucenie wyzwania).

Konkurs i nagrody zostały uzgodnione z Redakcją i Administracją.

 

 

Zacznijmy od NAGRÓD

1. Waszymi konkursowymi opowiadaniami zainteresowane są Fantazmaty – projekt serwujący nam nową jakość konkursów i antologii – więc jeśli postaracie się napisać cudowne teksty, kto wie, kto wie…

2. Laureaci zostaną nagrodzeni książkami od Wydawnictw Genius CreationsSine Qua NonRebis – przyjaznych fantastyce, Portalowi i debiutantom. Pełna lista laureatów, wraz z linkami do tekstów, powędruje do nich w wiadomości mailowej. Tak, ktoś w tych wydawnictwach przeczyta, że się spisaliście. I wyśle Wam nagrodę. Do dyspozycji mamy:

– stosik książek od Wydawnictwa Rebis,

– dwa egzemplarze nadchodzącej premiery Strange the dreamer. Marzyciel i dwa pakiety serii Wojny Alchemiczne – Mechaniczny, Powstanie, Wyzwolenie od Wydawnictwa SQN,

– debiuty (w tym naszych Użytkowników!) od Wydawnictwa GC.

Nagrody rzeczowe zostaną rozlosowane pomiędzy laureatów. Kilku głosujących, mam nadzieję, również uda się nagrodzić z naszej puli fantów. Ale o głosujących za chwilę.

3. Być może na zwycięzców czeka coś jeszcze, ale wszystkich kart od razu odkrywać nie należy :) Wszystko zależy też od przebiegu konkursu. 

 

Pamiętajmy o naszych wewnętrznych nagrodach dla najlepszych opowiadań zamieszczanych na Portalu – nominacjach i piórkach. Nominacje pomogą zwrócić uwagę innych Użytkowników na szczególnie ciekawe i dobrze napisane teksty.

 

 

A teraz ZASADY:

W ramach konkursu "Jestem legendą" należy opublikować na Portalu fantastyka.pl opowiadanie o objętości od 15000 do 60000 znaków (zgodnie z licznikiem strony), dowolnie interpretując hasło przewodnie. Może kojarzy Wam się z postapo i ostatnim przedstawicielem ludzkiego gatunku, a może z owianym legendą potworem? Z historią Atlantydy? Z odkrywcą, któremu nikt nie wierzył, królem międzygalaktycznej giełdy, z własnymi marzeniami, z rządową obietnicą?

Możecie pisać fantasy, SF, horrory, hybrydy, co tylko zechcecie, pod warunkiem wystąpienia istotnego dla fabuły motywu fantastycznego (który przetrwa brzytwę Lema).

 

Czas publikacji, czyli kiedy wrzucamy opowiadania na Portal: 01.03-01.05.2018. Macie miesiąc na zastanowienie i dwa miesiące na pracę i publikację.

Pamiętajcie o dopracowaniu pomysłu, wypieszczeniu tekstu / betowaniu. Na Portalu mamy mnóstwo Użytkowników skorych do merytorycznej pomocy i dysponujących szeroką wiedzą, a także wątki pomocnicze. Opowiadania muszą być napisane poprawnie, zgodnie z zasadami języka polskiego. Praca posiadająca rażące błędy, które nie zostaną poprawione do dnia pierwszego maja, może zostać zdyskwalifikowana.

Nie publikujemy w lutym ani anonimowo.

Utwory nie powinny być wcześniej publikowane w formie papierowej ani elektronicznej, również we fragmentach.

Opowiadania wrzucamy z tagiem konkursowym (przy dodawaniu w rubryce Konkurs wybieramy odpowiedni).

Jeden Użytkownik może opublikować jedno opowiadanie.

 

Kto może publikować: wszyscy zarejestrowani Użytkownicy.

 

 

GŁOSOWANIE:

Jury: wszyscy Użytkownicy (łącznie z uczestnikami), którzy w momencie głosowania mają przynajmniej dwumiesięczny staż i skomentowali 30 opowiadań na Portalu. Zachęcam osoby spoza Portalu do rejestracji i wzięcia udziału zarówno w konkursie, jak i w późniejszym głosowaniu. Ostrzegam jednak, że nie będziemy tolerować zakładania multikont ani żadnych innych przejawów nieuczciwości.

Nie można głosować na siebie.

Oddanie głosu na opowiadanie wymaga zamieszczenia pod nim merytorycznego komentarza uzasadniającego wyróżnienie go spośród innych.

Czas głosowania02.05-22.05.2018. W razie potrzeby czas może zostać wydłużony, a zasady głosowania nieznacznie zmienione, w zależności od liczby tekstów zgłoszonych do konkursu.

Każdy Użytkownik, który będzie chciał zagłosować, w odpowiednim, stworzonym w tym celu w maju wątku, poda pięć miejsc punktowanych odpowiednio: pierwsze miejsce 5 pkt, drugie miejsce 4 pkt, trzecie miejsce 3 pkt, czwarte miejsce 2 pkt, piąte miejsce 1 pkt.

Można dodać jedno wyróżnienie za 0,5 pkt.

Po zakończeniu konkursu laureaci zobowiązani są do podania swoich danych wyłącznie w celu otrzymania nagród.

 

Dziękuję Portalowi, Wydawnictwom, JeRzemu, Berylowi i Fenrirowi za wsparcie.

 

Wszelkie nieścisłości w regulaminie proszę zgłaszać, na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.

 

Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić i liczę na moc tekstów! 

 

Linki:

jak dodać opowiadanie

pomoc językowa

pomoc merytoryczna

lista betowanych opowiadań

Fantazmaty

poradnik Fantazmatów odnośnie zapisu dialogów

wydarzenie konkursowe na fcb

 

Grafika: eM Gie

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

ALE CZAD! Tym razem na pewno wezmę udział!

I czadowy Ci wyszedł także numer wątku, Naz. ;D

 

Edytka: nie doszukałem się informacji o liczbie laureatów – jest określona, czy “to zależy” od przebiegu głosowania?

Świetny pomysł! Powinnaś częściej organizować konkursy niż raz do roku. ;)

"Myślę, że jak człowiek ma w sobie tyle niesamowitych pomysłów, to musi zostać pisarzem, nie ma rady. Albo do czubków." - Jonathan Carroll

No no, trzy minuty po 22:00, wstydziłabyś się, Naz... ;P

 

Wspaniały konkurs – niechaj przejdzie do legendy! :D

 

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Ale konkurs! :D

Postaram się dać z siebie wszystko, ale będzie ciężko. Na termin marzec-kwiecień-maj jest już z sześć interesujących konkursów, a kolejne coraz ciekawsze. Jeśli bym się wyrobił, byłby to najbardziej twórczy czas w moim życiu :)

Wszystkim życzę powodzenia (a szanownemu żyri szczególnie)!

Jai guru de va!

Wygląda na kawał dobrej roboty organizacyjnej :)

 

Radują mnie pierwsze reakcje :) Roboty organizacyjnej jeszcze jest sporo, bo mam nadzieję przyciągnąć nowych użytkowników. O stałych bywalców się nie martwię – załatwiłam wam tyle dowodów miłości i wiary w potencjał waszych tekstów, że na pewno nie zawiedziecie ;) 

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Konkurs zaiste ciekawy. Teraz trzeba oczekiwać na natchnienie :)

Może też wezmę udział, jak znajdę czas. :P

 

A co do Fantazmatów, to jak zostało wspomniane – jeśli wyłonicie dużo fajnych tekstów, to mogę wesprzeć wydanie antologii konkursowej w formie ebooka.

http://fantazmaty.pl

Gratuluję inicjatywy :) Bardzo fajny konkurs się szykuje.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Max 60000 znaków?

Termin najpóźniej do maja?

Interpretowany dowolnie motyw przewodni?

To konkurs dla mnie!

Tak się składa, że mam już postać, która świetnie pasowałaby do motywu bycia legendą. Problem w tym, że już występowała w innych moich opowiadaniach konkursowych, z różnych rezultatem.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Szacun niekłamany. I takież zainteresowanie.

Piękny konkurs!

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

Zapowiada się wesoło!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Fajne to. :)

Fajny konkurs :)

 

Kto jeszcze znalazł muchę na obrazku? :P

Witam wszystkich!

         Wybaczcie, że okażę się dyletantem, ale jestem tu nowy i chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy odnośnie konkursu powyżej. W zasadzie to pierwszy raz, jak chciałbym wysłać swoje wypociny, lecz nie bardzo wiem jak to zrobić i gdzie. Interesuje mnie też kwestia merytoryczna. O ile podana jest liczba znaków, to jednak nie jest wyszczególnione, czy ze spacją owa szacunkowa ilość jest liczona, czy bez? Jaka czcionka i interlinia?

            Wszystkich tych, których moja niewiedza irytuje i przyprawia o podwyższenie ciśnienia, z cheekygóry serdecznie przepraszam.

Twoja niewiedza jest całkowicie uzasadniona ;) Bardzo się cieszę, że chcesz wziąć udział.

W prawym górnym rogu strony, gdy najedziesz na ikonę książki, pojawi się między innymi opcja “dodaj opowiadanie”. Tam zobaczysz wszelkie opcje związane z jego oznaczaniem, możliwością wrzucenia na betalistę i tak dalej. Kiedy dodasz tekst, czy to w wersji roboczej, której nikt oprócz ciebie nie będzie widział, czy też w widoku publicznym – nad tekstem pojawi się liczba znaków (ktoś mądrzejszy powie ci, czy strona liczy ze spacjami, bo nie wiem). Czcionkę na stronie mamy uniwersalną, akapity też, a tekst trzeba wyjustować. To chyba tyle (a jak nie, to mnie poprawcie).

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Strona liczy spacje i bodajże entery jako znaki, dlatego licznik na stronie zawsze zawyża wynik względem licznika wordowego.

Że tak powtórzę za wieloma wcześniejszymi komentatorami: piękny konkurs! :)

[I przy okazji postawię taktyczny komentarz obserwacyjny]

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Rzeczywiście, mucha!

Konkurs znakomity :)

Total recognition is cliché; total surprise is alienating.

Jestem pod wrażeniem, konkurs potężny. Teraz tylko coś wyprodukować.

 

Pacierza i herbaty nie odmawiam.

Naz, ponieważ już pojawiają się nowi użytkownicy, a Ty chcesz ich tu ściągnąć jeszcze więcej, to polecam także ten poradnik PsychoFisha Jak dodać opowiadanie na konkurs? Może dodasz go do swojej listy?

 

A tak – i gratuluję pomysłu i rozmachu :) 

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

Jaki piękny poradnik, zapomniałam o jego istnieniu! Już dodany, dziękuję :)

 

Ha, mój mąż się cieszy, że znaleźliście muchę ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

No, no. Świetny konkurs, Naz. Szacun!

Zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję, że uda mi się coś napisać. 

Przede mną ugnie się każdy smok, bo w moich żyłach pomarańczowy sok!

Interesujący konkurs, bo temat daje szerokie pole do działania. Fajne nagrody.

Może wreszcie coś skończę... :)

 

Szpiegowski Śledź.

 

Edit: Ajzan, mam tę samą zagwozdkę. ;)

/ᐠ。ꞈ。ᐟ\

Ho ho ho... nawet mnie poruszyło... nie bardzo, lecz jednak.

 

No i rzeczywiście jest mucha.

Stań się, kim jesteś.

Noo, zainteresowałaś srogo. Taktyczna kropka: .

 

Zalth, chyba jednak zrezygnuję z tej konkretnej postaci i przerzucę się na inny pomysł, który kiedyś zaczęłam pisać, ale plik mi chyba przepadł.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Bez przesady, co złego jest w wykorzystywanej już kiedyś postaci? Wiedźmin, kapitan Vimes, Harry Potter, Sherlock Holmes... Można mieć wiele przygód.

Babska logika rządzi!

Moja żona nie cieszy się, że jest mucha, ponieważ nie mam żony

 

Stań się, kim jesteś.

Niby tak, Finklo, ale wolę nie być monotematyczna. Do tego świata od dłuższego czasu pisałam większą “powieść”, na chwilę obecną przerwałam, by zacząć pisać coś prostszego, ale w tych samych realiach, tylko w innej scenerii, a ten konkurs daje mi okazję do wypróbowania nowej dla mnie koncepcji świata fantastycznego.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Sądzisz, Finklo, że można użyć postaci albo fragmentu tekstu, który był wcześniej w internetach?

 

Bardzo mnie to ciekawi i na tą chwilę mam wrażenie, że tylko przy self publishingu internet nie pali w stu procentach

Stań się, kim jesteś.

Postaci – bez problemu. Podałam już garść bohaterów, którzy występowali w różnych tekstach. Zaczęło się wieki temu – do głowy przychodzi mi “Odyseja”, ale nie wiem, czy to pierwszy sequel. Pewnie były i wcześniejsze.

Fragment – to już gorzej. Malutki cytacik nikomu nie zaszkodzi, ulubione powiedzonka protagonisty są OK, ale większe kawałki już zajeżdżałyby autoplagiatem.

Babska logika rządzi!

Dziękuję za odpowiedź.

Stań się, kim jesteś.

Tu jest dość wyraźnie wytłuszczone:

Utwory nie powinny być wcześniej publikowane w formie papierowej ani elektronicznej, również we fragmentach.

wiem, wiem

 

ale jeśli pojawiło się tam imię bohatera/bohaterki, to nie powinienem go chyba używać w konkursie

Stań się, kim jesteś.

W ten sposób to wyeliminujesz sobie słowa “nie”, “się”, “i”… Możesz mieć problem. ;-)

Babska logika rządzi!

no wiem

 

można też ryzykować więcej, zacisnąć zęby i mieć nadzieję, że nikt nie zauważy

Stań się, kim jesteś.

Ja ostatnio na Alpakę wysłałam opko z uniwersum mojej książki. Inni bohaterowie, miasto, fabuła, opisy innych gadżetów, inny wydźwięk. Żadnych fragmentów ani imion tam nie dałam. Ale ten sam bohater w wielu opowiadaniach przecież nikomu nie wadzi. Byleby nie ten sam tekst ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Mocny temat. Świetne nagrody. Dobre terminy. Przemyślana forma/objętość. Nawet ilustracja super... Gratuluję Naz. Konkurs z epickim rozmachem :)

 

Ale żeby nie było, że wszystko takie “słitaśne end kul”. Władza w rękach ludu? Autorzy jawni? No nie wiem...

 

Ale i tak biję brawo :)

Jestem za decentralizacją i wiarą w użytkowników, Blacktomie! Oj, za "ilustracja super" zgarnę korzyści od autora... ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Pomysł naprawdę baaaaardzo fajny :D

Choć też sposób wyłaniania zwycięzców z połączeniem jawności autorów wydaje mi się wątpliwy. Konkurs się jeszcze nie zaczął a ja mam wrażenie, że już wiem, kto będzie w czołówce :P

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Dobry temat, dobry termin, dobre warunki i nagrody. Fantazmaty i Nazowy konkurs obskakuje. Wyniki Fantazmatów pewnie w 2020, ale może Nazowy konkurs rozstrzygnie sie do końca roku?

Po przeczytaniu spalić monitor.

Konkurs rzeczywiście nie ma sobie równych :)

"Ten świat ma dzikość w sercu i szaleństwo na twarzy" - "Dzikość serca"

I tak sobie jeszcze myślę, że sposób oceniania nie jest zbyt przyjazny świeżakom. Pewnie znajdą się osoby, które przeczytają wszystkie teksty zanim zagłosują, ale nowi z reguły nie mają tylu komentarzy, co stali bywalcy, więc startują trochę z gorszej pozycji :( Wychodzi na to, że wystarczy przeczytać pięć tekstów z iluś tam, żeby być jurkiem...

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

devil

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Te nagrody są ciekawe...

 

Gdyby tak dawali 10.000 zł nagrody, pewnie każdy użytkownik portalu napisałby opko :)

Stań się, kim jesteś.

Głosy będą oddawane na teksty, nie na nicki, poparte merytorycznym komentarzem. Nie bójcie się. A że mamy tutaj moc zdolnych osób, to oczywiste. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zupełnie nieznane osoby przebiły ich teksty swoimi opowiadaniami. Jak dla mnie każdy, kto doda tekst, ma szansę na każdą z nagród, jeśli tylko przyłoży się do zadania. Widzieliśmy tu już piórka dla nowych i nieznanych, tak brązy jak i srebra, sama takie niejednokrotnie nominowałam. Starannie przeczytam wszystkie teksty i czujnie będę sprawować pieczę nad przebiegiem, a z doświadczenia wiem, że nie będę jedyna. Według mnie my tu się jednak lepiej znamy na tekstach niż tworzeniu kółek wzajemnej adoracji i przede wszystkim tekstami się zajmujemy ;) 

 

Edytka: A skoro konkurs jest także dla świeżynek, dopiszę do regulaminu przypominajkę o naszych portalowych nagrodach dla najlepszych tekstów, czyli nominacjach i piórkach.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Piórka, niezła motywacja

Stań się, kim jesteś.

EDIT: Pisane przed postem Naz. Ufam, że wszystko będzie OK.

 

Świetna sprawa, wchodzę w to. Muszę tylko wygrzebać jakiś pomysł z umysłu na taki konkurs.

Również uważam że zastrzeżenia Dogsdumpling są dość sensowne. Juror to juror, aby mógł realnie ocenić to powinien skomentować wszystkie prace w innym wypadku taki głos trudno byłoby uznać za w pełni rzetelny. 

Rozumiem motywacje, że chodzi o aktywizacje portalu. Generalnie zamysł jest dobry. Trzeba się liczyć z tym, że pojawi się na portalu z tagiem conajmniej kilkanaście, chociaż bardziej możliwe, że kilkadziesiąt tekstów. Siłą rzeczy przeczytanie wszystkiego będzie wyzwaniem, a nie chodzi nam o to by potencjalni jurorzy się meczęli i komentowali tylko dla komentowania :)

Może warto rozważyć opcje, aby pod uwagę były brane tylko osoby co skomentowały załóżmy conajmniej 10 tekstów konkursowych (lub więcej), aby jurorzy byli osobami, które rzeczywiście wkręciły się w literacki konkurs, a nie z przypadku. Mówimy tutaj o konkursie z niemałym limitem i poważnymi nagrodami, a nie małym konkursikiem na drabbla.

Moim zdaniem propozycja warta do rozważenia, aby chociaż nieco zminimalizować przypadek, aczkolwiek niezależnie od ustaleń regulaminowych napiszę opowiadanie i postaram się zasilić szeregi jury.

Tymczasowy lakoński król

Nie wiem czy to dobre miejsce na ten wątek, ale dostałem przepięknego maila od GC, w kwestii debiutów, mniej więcej takiej treści:

 

“Nie planujemy w najbliższym czasie ŻADNYCH publikcji, dlatego nie wydamy Pana zbioru opowiadań.” :(

 

Pewnie chodziło o niezamówione debiuty, a w planach pod namową Naz pewnie mają małe co-nieco.

 

Oj, będzie ostro.

Stań się, kim jesteś.

Kółka wzajemnej adoracji nie mają tu wiele do rzeczy. Co do piórek – przy tekstach nieznanych osób wystarczyła nominacja kogoś z loży, żeby tekst został poddany pod głosowanie. Przy zaproponowanych wyżej zasadach mogą być bardzo duże dysproporcje pomiędzy ilością komentarzy pod konkretnymi tekstami. Oczywiście można sobie dobre teksty polecać, nominować do piórka i w ten sposób zwrócić na nie uwagę. Nie krytykuję samego konkursu – myślę, że inicjatywa jest świetna. Ale uważam też, że zasady nie dają wszystkim uczestnikom równych szans.

O ile chciałabym wziąć w konkursie udział, to nie wiem, czy wezmę udział w głosowaniu, bo jeśli tekstów zostanie zgłoszonych bardzo dużo i o sporej objętości, to zwyczajnie mogę nie dać rady wszystkich przeczytać – a nie chciałabym głosować, nie zapoznawszy się ze wszystkimi.

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Biorę pod rozwagę, że opowiadań może być dużo, a wasze uwagi są zasadne. Mogę dodać w regulaminie, że zasady głosowania mogą ulec nieznacznym zmianom, w zależności od liczby zgłoszonych tekstów.

 

Edytka: A może (tylko w razie ogromnej liczby tekstów) wstępna selekcja dokonana przeze mnie i ochotników, którzy wszystko przeczytali? Odpadłyby wtedy teksty najsłabiej napisane i mające najmniej wspólnego z hasłem przewodnim.

Rozmawiamy na zasadzie czystych spekulacji, nie biegnę wprowadzać takiego zapisu do regulaminu ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Ja jestem za :) I naprawdę się nie zdziwię jeśli tekstów będzie dużo ^^

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Hmm. Trzeba wierzyć w ludzi. Ja mogę być przykładem na taką okoliczność. Aktywny jestem od października, czyli jakby świeżak cały czas, a portalowicze dali mi już dwa piórka i III miejsce w fajnym konkursie. 

Oczywiście można pomyśleć o jakichś zmianach w przypadku dużej ilości tekstów. Np. eliminacje. Portalowicze zgłaszają teksty, 5 najczęściej zgłaszanych przechodzi do ścisłego finału, Naz jako organizator ma prawo wybrać szósty tekst finałowy. Potem wola ludu – ​przeczytać maksymalnie do sześciu opowiadań (a zapewne jakieś zgłaszane przez nas się powtórzą i lektura już byłaby zaliczona) i skomentować to żaden problem.

 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Marasie, będziemy mieć więcej nagrodzonych opowiadań. Taką mam nadzieję. Mamy na tyle książek, a ewentualny ebook – to znowu moja nadzieja – może pomieścić więcej niż sześć tekstów. Oczywiście bez przesady w drugą stronę, bo to praca i czas ludzi robiących rzeczy z dobrej woli.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Mr.marasie,

 

Aktywny jestem od października, czyli jakby świeżak cały czas, a portalowicze dali mi już dwa piórka i III miejsce w fajnym konkursie. 

 

Piórka przyznawane są na innych zasadach (nie wiem, jak to było u Ciebie z nominacją, ale nad przyznaniem głosowała cała loża). Co do konkursu, każdy juror przeczytał wszystkie teksty i dopiero wtedy podjęto decyzję. Czyli w obu przypadkach miałeś takie same szanse jak pozostali nominowani/ uczestnicy konkursu. Na same wyróżnienia liczba komentarzy nie miała już wpływu.

 

Co do wiary w ludzi (czy też jej braku). Wierzę, że osoby, które zdecydują się zagłosować, zagłosują na najlepsze wg nich teksty (a nie autorów), ale żeby móc na jakiś tekst zagłosować trzeba go najpierw przeczytać. Konkurs jest bardzo atrakcyjny pod wieloma względami – w miarę otwarty temat, dużo czasu, duży limit znaków, fajne nagrody (myślę, że wiele osób skusi szansa na ewentualne pojawienie się w antologii), co prawdopodobnie przełoży się na ilość zgłoszeń. Oczywiście to tylko gdybanie z mojej strony, ale skoro można dzielić się wątpliwościami, to się dzielę ;-) No i myślę, że fajnie będzie, jeśli pojawi się duuuużo tekstów :D

 

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Wszelkie wątpliwości sygnalizowane już teraz pomogą mi zabezpieczyć się na przyszłość, przemyśleć i przedyskutować opcje, więc dziękuję za czujność i zaangażowane, dogsdumpling, OneTwo, marasie i wszyscy :)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

No niezupełnie, Dogsdumpling. Przy pierwszym piórku nie miałem nominacji Loży, ale miałem przy nominacji m.in. głosy czterech dyżurujących plus kogoś jeszcze z portalowiczów, potem jeszcze sześć głosów na TAK od lożowników. Czyli na moje piórko złożyły się głosy kilkunastu portalowiczów. Loża i dyżurni to przecież też portalowicze. Kolejne opowiadanie miało głosy kilkuosobowego jury w konkursie, nominacje loży i jednego z portalowiczów oraz sześć głosów lożowników. Czyli ponownie kilkanaście osób miało wpływ na III miejsce i piórko. Czyli spokojnie można liczyć na kilkanaście głosów będąc świeżakiem. A przecież oba opowiadania przeczytało (mam nadzieję) więcej osób, co widać po ilości komentarzy. Zaprawdę powiadam Wam, na portalu są może jakieś wesołe grupki i kliczki, ale można też liczyć na portalowiczów nawet gdy jest się kimś zupełnie nowym.

Po przeczytaniu spalić monitor.

A może by do warunków definiujących obowiązki jurorskie dołączyć Bibliotekę?

Wierzę, że Naz przeczyta wszystko, ja też, a pewnie i na Reg można liczyć.* Wszystkie możemy klikać, do tego dojdą Dyżurni, jest szansa, że żaden dobry tekst nie zostanie pominięty. To by pozwoliło odsiać najsłabsze opowiadania.

Owszem, starym wyjadaczom łatwiej zebrać kliki, ale i świeżynki mogą tego dokonać.

 

* O ile nie wydarzy się jakiś kataklizm.

Babska logika rządzi!

Mr.marasie,

czy ja gdzieś twierdzę, że tekstów świeżaków nikt nie czyta? Albo, że nie można liczyć na użytkowników? Jest sporo osób, które czytają bardzo dużo, niektórzy nawet wszystko. Mnóstwo użytkowników czyta i poświęca czas na pisanie merytorycznych komentarzy czy chociażby podzielenie się wrażeniami. Oczywiście, że aktywność użytkowników się liczy. Bez nich portal nie miałby racji bytu.

Co do konkursów/piórek, finałowe decyzje są podejmowane przez grono iluś tam osób, które zobligowały się do przeczytania i ocenienia każdego tekstu. Przy piórkach głos ludu pomaga i może (ale nie musi) zadecydować o przyznaniu nominacji i potem wyróżnienia. O wynikach konkursu decydowały tylko głosy jury, nie pozostałych komentujących. I tak, wiem, że jurorzy, lożownicy, dyżurni to też użytkownicy ;-)

Ale chyba nakręcamy offtop.

 

 

Finklo,

A może by do warunków definiujących obowiązki jurorskie dołączyć Bibliotekę?

W sensie, że opko musi trafić do biblioteki, żeby było brane pod uwagę, czy w sensie, że żeby jurorować trzeba mieć moce bibliotekarskie?

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

No właśnie, Finklo. Co miałas na myśli?

 

Dogsdumpling: moje wywody miały jedynie dowieść, że ktoś czyta i ktoś zauważa teksty, nawet nowych na portalu. Jestem pewien, że głosy kilkunastu-kilku(?) portalowiczów na jeden tekst wystarczą do wyróżnienia czy nawet nagrody. Jeśli tekstów będzie dużo to jednak jakas forma eliminacji musi byc wprowadzona.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Finkli chodzi chyba o to, żeby wstępną selekcją tekstów była ich przynależność do biblioteki – albo nieprzynależność. To chyba niezłe kryterium, bo jeśli tekst nie ma biblioteki, pewnie jest ćłaby i szkoda czasu Żiri.

 

PS: fajna dyskusja – śledzę bardzo uważnie :)

Stań się, kim jesteś.

Mr.marasie,

 

moje wywody miały jedynie dowieść, że ktoś czyta i ktoś zauważa teksty, nawet nowych na portalu.

Też tak uważam :P

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Tak, Piotr mnie rozszyfrował: chodziło o to, żeby głos jurora był ważny tylko wtedy, jeśli zostawi merytoryczne komentarze pod wszystkimi tekstami konkursowymi, które:

  1. dostały się do Biblioteki;
  2. mają głos bezstronnej Naz;
  3. suma dwóch powyższych zbiorów.

Babska logika rządzi!

Na oko do biblioteki trafia ok 25-30 procent opowiadań. Inna sprawa, że konkursowe zazwyczaj trafiają częściej. Tak z 70-80 procent ma bibliotekę. Gdyby portal oferował więcej opcji dla administratora... Ale czekaj. W sumie można policzyć stosunek osób, które przeczytały tekst (każdy musiałby oznaczyć przeczytanie opowiadania) do ilości głosów na TAK w konkursie. Zakładając, że są tu same uczciwe osoby, to nikt nie zaniżałby statystyki klikając przeczytanie tylko na szkodę autora. Można wtedy wymagać stosownego komentarza od każdego, kto przeczytał i to odhaczył. Dlaczego na TAK lub NIE. Średnia pozwoliłaby promować nawet te dobre teksty, które miały mniejsza liczbę czytelników z powodu słabszej rozpoznawalności autora.

Po przeczytaniu spalić monitor.

To zależy z tą biblioteką konkursową. Konkurs jest tak atrakcyjny, że spodziewam się powtórki z rozrywki, którą Loża miała przy Dragonezie.

Dla niewtajemniczonych: nadeszło prawie 200 opowiadań (w tym ok. 50 ostatniego dnia). Pod względem jurorowania to była masakra, rzygałam smokami.

Zajrzałam do tamtego konkursu; obecnie zostało 160 tekstów, z tego dwadzieścia kilka bibliotecznych. 20+ obowiązkowych opek do przeczytania brzmi realniej niż 200-.

Babska logika rządzi!

Finkla rzygająca smokami – ja się boję, mamo...

Stań się, kim jesteś.

To jest rozsądna propozycja, Finklo, i wielkie dzięki za nią. Tak jak za przytoczenie Dragonezy.

Pomysły należy zebrać (to moje zadanie), a pytanie brzmi, czy dopiero mając realną liczbę tekstów wybrać optymalne rozwiązane, czy też zrobić to wcześniej. Przed głosowaniem może powstać wątek “organizacja głosowania” lub możemy to rozstrzygnąć zanim ktokolwiek doda tekst. Konkurs jest otwarty na wszystkich, także w kwestii wygody głosowania czy sprawiedliwych wyników i wszelkie dodatkowe ustalenia zapadają jawnie. Oczywiście jest potrzebna osoba, która ostatecznie decyduje, i tą osobą jestem ja. Ale, jak już zauważyliście, oddaję tyle władzy, ile się da, wszystkim zainteresowanym. Dlatego niech dyskusja się toczy, a kto ma jakiekolwiek uwagi, śmiało.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Fajny konkurs, szacun. 

 

A propos dyskusji – przy Zajdlach nikt się nie martwi, żeby każdy głosujący przeczytał wszystkie nominowane teksty... ;) 

Rozumiem Wasze obawy. Ale spójrzmy z drugiej strony. Nie wszyscy będą mieli czas (i chęci), by czytać każde opowiadanie. 20-30 tekstów (raczej dłuższych niż krótszych) to też sporo. Część z nich może się niektórym czytelnikom w ogóle nie podobać. I po co niejako zmuszać do czytania tekstów, które w połowie ma się ochotę rzucić w cholerę? 

Dla mnie w takich konkursach liczy się też to, czy opowiadanie od początku zachęca do przeczytania. Tytuł, pierwsze zdanie itd. 

Jakimś rozwiązaniem byłoby anonimowe publikowanie, ale to z kolei generowałoby mnóstwo innych problemów. Najlepszą opcją wydaje mi się, więc stosunkowo wąskie grono wyróżnionych tekstów, powiedzmy, od sześciu do dziesięciu,  z których potem wybierzemy najlepsze. Czyli dwuetapowe głosowanie. 

Dwuetapowe, ale na jakich zasadach, Fun? Że tak podpytam ;)

Najpierw głosowanie takie, jak obecnie jest założone. Każdy może zagłosować, możemy ustalić, że minimum na 5 tekstów. Tak wyłonimy wyróżnionych, którzy na pewno coś wygrają. Żeby głosować w drugiej turze, trzeba będzie przeczytać wszystkie wyróżnione teksty. I w ten sposób zostanie wyłoniony najlepszy tekst, drugi, trzeci itd. 

Brzmi dobrze.

Fun,

dlaczego od razu zmuszać? Jeśli zacząłeś czytać tekst i przerwałeś w połowie, to jasne jest, że na niego nie zagłosujesz, ale przynajmniej dałeś tekstowi szansę. Zajrzałeś, spróbowałeś, a że nie podeszło, trudno. Co prawda, jeśli tekstów wpłynie kilkadziesiąt, to też nie wyobrażam sobie czytania wszystkich.

 

A propos dyskusji – przy Zajdlach nikt się nie martwi, żeby każdy głosujący przeczytał wszystkie nominowane teksty... ;) 

Chyba jednak warto się starać o to, żeby kryteria oceniania były jak najbardziej obiektywne :D

 

 

Myślę, że pomysł z biblioteką jest dobry i można  byłoby go wprowadzić przed rozpoczęciem konkursu. Co do dwuetapowego głosowania, to tu bym wzięła pod uwagę liczbę tekstów.

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Z tym Zajdlem to oczywiście żart :)

Za dużo tu piszecie, ludzie. Nie sposób czytać na bieżąco. :)

Zgadzam się z Funem, że może być różnie. Finklę przeczytają wszyscy, no nejma – kilka osób?

Poza tym tekstów spłynie dużo, to widać po zainteresowaniu. Czy wszyscy przeczytają później milion znaków, żeby zagłosować?

 

Nie myślałem, że to kiedyś powiem. :) Wolałbym jury, nawet dziesięcioosobowe, niż masę, gdzie nikt personalnie “nie ponosi konsekwencji” głosowania.

W końcu chyba komentarz “przerwałem w połowie z powodu rażących błędów stylistycznych/ niewiarygodnych założeń naukowych/...” jest merytoryczny? Zwłaszcza jeśli podeprze się to jednym czy dwoma przykładami.

Babska logika rządzi!

Fun jak widzę ma całkiem podobną sugestię jak ja. I ja także na serio z tą średnią czytający/nominujący. Jeśli jedno opowiadanie znanego autora przeczyta 30 osób i 10 z nich da TAK, a drugie, nowego na portalu, przeczytają 3 osoby i jedna da tak to mamy po 33 % na tak. Nie wiem, troszkę to wyrównuje szanse. Z drugiej strony jeden taki TAk przy trzech czytających może być bardziej  “przypadkowy”​ niż 10 TAKów przy trzydziestu.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Mam jeszcze jeden pomysł: podzielić na grupy. Na przykład jurki o nickach na litery od J do N czytają wszystkie opka konkursowiczów ze swojej grupy. Plus te, na które mają ochotę, głosować mogą na dowolne przeczytane.

Babska logika rządzi!

A ja tam mam prośbę do Naz, by nie ulegała żadnym sugestiom. Zasady są proste, to czyni konkurs przystępnym dla świeżynek, a o to przecież, z tego co rozumiem, chodzi – o przyciągnięcie nowych użytkowników.

Biblioteka to żaden wyznacznik. Opowiadania są różne, gusta jeszcze różniejsze. Tekst, który w “Fantastycznych godach” uznałem za najlepszy z trudem doczłapał się do tej nieszczęsnej biblioteki długo po zakończeniu konkursu. Mam spaczony gust/nie mam go wcale? Być może. :p Ale to nie powód, by odbierać mi prawo zagłosować na to, na co mam ochotę.

Poza tym bibliotecznym tekstem nie wygrywa się konkursów. Jeśli opowiadanie jest spektakularne, to zaraz pojawiają się nominacje do piórka, komentarze loży, później lud zagląda i komentuje z czystej ciekawości. Odsiew nastąpi naturalnie i uważam, że nie ma co wprowadzać multum dodatkowych obwarowań.

Interesujące.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Bardzo przyjemny koncept. Czy dobrze rozumiem – najpierw opowiadania publikujemy tu, a potem istnieje pewna mała szansa, że zostaną opublikowane w antologii e-bookowej? Nietypowa, ale dla autorów bez wątpienia przyjazna forma. :)

Bardzo fajna inicjatywa. Szczególnie motywująca jest wizja publikacji własnej twórczości w fantazmatach, ale oczywiście splendor podium lub wyróżnienie równie kuszące. Co do sposobu oceniania wydaje mi się, że obrany przez organizatorów ma dużo zalet, ale jak pisała DD, może nieść ryzyko pominięcia świeżynki. Sugerowałbym ze swojej strony, żeby prócz ocen szerokiego audytorium, organizator zachował dla siebie jakieś specjalne wyróżnienia. Wydaje mi się, że organizator powinien zapoznać się ze wszystkimi opowiadaniami (lub bezstronna osoba wyznaczona przez organizatora). W ten sposób mielibyśmy nagrody od publiczności i w razie pominięcia dobrego tekstu, wyróżnienie od akademii :) W ten sposób zachowany będzie demokratyczny charakter wyłaniania zwycięzców, a z drugiej strony mogą na powierzchnię wypłynąć nieznane jeszcze perły ;)

Sensownie mówisz, Cichy.

Brawa dla organizatorki – ogarnięcie takiego konkursu pewnie wymagało sporo pracy (a będzie jeszcze więcej, gdy pojawi się śnieżyca tekstów). Na pewno zasilę jury jak tylko będę mógł, zaczynam też już myśleć nad potencjalnym tematem na opowiadanie.

Jeśli chodzi o moje zdanie dotyczące wyłonienia zwycięzców: pomysł cichego jest nawet OK – dodatkowe opko, wybrane przez kogoś, kto przeczytał wszystkie teksty. Ale to tylko drobna sugestia, pomysły innych też są spoko. Według mnie, niezależnie od zasad, najlepsze opowiadania obronią się same. Co nie zmienia faktu, że należy się spodziewać powtórki z Dragonezy ;)

Z tego, co zrozumiałem, to Fenrir proponuje nie tyle przygarnięcie zwycięskich tekstów do któregoś z kolejnych własnych projektów, co wsparcie w przygotowaniu pokonkursowej antologii, pod wspólnym portalowo-fantazmatycznym szyldem. A to oznacza możliwość wydania w formie e-booka nie jednego, dwóch czy trzech konkursowych opowiadań, ale większej ich liczby, limitowanej praktycznie tylko jakością tekstów.

Też tak to zrozumiałem, Coboldzie.

Fenrirr pewnie z przerażeniem obserwował to nieporozumienie. Jak Naz podkreślała kilkakrotnie, pula nagród i forma antologii (jeśli dojdzie do skutku), pozwolą wyróżnić większe grono autorów. Wypada nam się tylko cieszyć z takiej zapowiedzi.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Tekstów do “własnych” projektów mam aż nadto na ten moment (ale jeśli ekipa się powiększy, to nie wykluczam ogłoszenia nowych, z przyjmowaniem tekstów). Technicznie to generalnie wygląda tak, że organizacja konkursu (regulamin, nagrody, odsiew, wyniki, bla bla bla) jest po stronie NF (a konkretniej Naz), ja zaś pracuję nad zwycięskimi pracami z moimi ludźmi i po jakimś czasie puszczamy to jako ebooka. Więc nie szalejcie ze setką zwycięskich prac, bo mnie zjedzą. :)

http://fantazmaty.pl

Muszę powiedzieć, że lubię konkursy Naz :D

Nie spodziewałam się takiej dyskusji! 

Jak się nad tym zastanowię, to Biblioteka nie jest drogą pozbawioną wad. To jakiś kolejny próg dla nowych, zapoznać się z zasadami i najpierw liczyć na kliki, zanim będzie można liczyć na udział. Każdy powinien móc wziąć udział od razu. No i właśnie, czasem ciekawe teksty są niedoklikane.

Pomysł Cichego ma swoje atuty (choć chcę uniknąć tego, że ja, swoim jednym specyficznym gustem, lub osoba wskazana, wybiera teksty). Można ten pomysł zakwalifikować do tej samej kategorii co dwa etapy i eliminacje, i mieć go w zanadrzu. Ja przeczytam wszystko i zrobię sobie swój ranking, by łatwo odnajdywać się w tekstach. Ranking podobny jak procenty w Fantazmatach: poprawność, styl, fabuła. Nie chcę jednak korzystać z niego w kwestiach rozstrzygających, chyba że byłabym zmuszona do ogarnięcia kataklizmu.

Nadal zostawiam tę kwestię otwartą. Zgadzam się z Jasną Stroną, że teraz zasady są klarowne. Nie mnóż bytów ponad potrzebę, mówił Ockham, nie chcę mnożyć punktów regulaminu i etapów bez realnej liczby tekstów. Wiem, że niektórzy wolą konkretne jury, mnie jednak od początku zależy na inkluzywności konkursu, na tym, by każdy uczestnik był równy mocą dodawania tekstu i oddawania głosu. Idealistyczno-plebiscytowe, ale wciąż mam nadzieję, że do zrealizowania.

Przychodzi mi do głowy, by jeszcze mocniej zaznaczyć, że teksty muszą być napisane poprawnie. Jeżeli ktoś do zakończenia czasu publikacji nie poprawi tekstu – a na pewno dostanie wskazówki, jak to zrobić – to praca odpadnie. Takie zasady – wymóg poprawności tekstu – są zazwyczaj podkreślane w konkursach, więc być może nie jest to oczywiste dla każdego ochotnika. Mogę też pisać pod dodawanymi tekstami: zakwalifikowana pod względem poprawności lub wymaga poprawy.

Edytka: myślę, że nie powinniśmy ustalać konkretnej liczby tekstów, które ew. zaliczymy do antologii. Wiem, ile antologie zazwyczaj mieszczą. Nie bedziemy naginać norm, ale według mnie to powinna być decyzja po wynikach.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Ta Brzytwa Lema to wbrew pozorom całkiem wysokie postawienie poprzeczki, bo w większości dobrych teksów fantastycznych da się przeprowadzić konwersję do konwencji “niefantastycznej” ;) 

Spokojnie. Całe szczęście to Lem nie będzie golił. Wiele romansideł i obyczajówki się uchowa. Byle płaszcz był gruby ;)

Nie uważam, by przeciwieństwem brzytwy Lema była możliwość konwersji do konwencji niefantastycznej. Przekształcić można wszystko we wszystko. 

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Zaraz tam przeciwieństwem. Nie postrzegam tego zero-jedynkowo, ale rozumiem z powyższego, że wystarczy fantastyka wyraźna, a nie “wprowadzona na twardo” :) 

Mam pomysł, spróbuję go nie zniszczyć wykonaniem. ;)

"Myślę, że jak człowiek ma w sobie tyle niesamowitych pomysłów, to musi zostać pisarzem, nie ma rady. Albo do czubków." - Jonathan Carroll

Wow, nieźle Naz! Naprawdę świetny konkurs. Zdecydowanie wezmę udział. Szczególnie, że teraz, jako studentka, mam więcej czasu niż wcześniej :) Co prawda to na lekcjach matematyki przychodziły mi najlepsze pomysły, ale jestem pewna, że coś wymyślę. 

"Niech pani nigdy nikogo i o nic nie prosi! Nigdy i o nic, tych zwłaszcza, którzy są od pani potężniejsi. Sami zaproponują, sami wszystko dadzą." ~Woland, "Mistrz i Małgorzata"

teraz, jako studentka, mam więcej czasu niż wcześniej

:v

O Lana :D Ostatni Twój tekst czytałem w grudniu 2016 :D

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Co prawda udziału nie biorę(czas nie pozwala), ale gorąco życzę wszystkim powodzenia i trzymam kciuki za oszałamiające tekstysmiley

Zapraszam: https://www.facebook.com/Lukawski.Jacek/

Po przeczytaniu spalić monitor.

Z cyklu: dlaczego nie warto zostać pisarzem :P

Jury demokratyczne, czyli trzeba pisać tak, żeby było domknięcie poznawcze. Ech... No niech będzie, spróbuję :D

No nieźle.

@Naz, 

Moja propozycja jest oczywiście nieśmiałą sugestią. Co do poniższego: 

choć chcę uniknąć tego, że ja, swoim jednym specyficznym gustem, lub osoba wskazana, wybiera teksty

Wydaje mi się, że standardowo w konkursach tak to się odbywa, że jury wybiera zwyciężców, wg “własnego gustu”  :)

Tutaj byłoby combo: demokratix(użytkownicy)+autokratix(organizator). 

 

Ale jak mówię jest to tylko moja  sugestia. 

Jak nawał obowiązków  na to pozwoli to wezmę udział na pewno :) 

Konkurs byczy!

 

jako studentka, mam więcej czasu niż wcześniej

Własnie dlatego studenci są legendą.

Wiedziałam, że zwrócicie uwagę na to zdanie :D Wybrałam kierunek, który sprawia mi przyjemność, więc nauka idzie szybko, poza tym mam tak jakoś mało zajęć, dobry plan :) Mytrix, bo nie przeczytałeś najnowszego! (chociaż nie radzę, nie lubię go). Niedługo powinnam wypuścić coś nowego i stać się bardziej aktywna na portalu.

"Niech pani nigdy nikogo i o nic nie prosi! Nigdy i o nic, tych zwłaszcza, którzy są od pani potężniejsi. Sami zaproponują, sami wszystko dadzą." ~Woland, "Mistrz i Małgorzata"

Student, który się uczy!

Ty naprawdę jesteś legendą!

Wypraszam sobie, ja się uczę...

 

 

...przed sesją, bo muszę.

http://fantazmaty.pl

Ej, ja też miałam na studiach dużo czasu, więc brałam sobie drugie kierunki z nudów...

 

Skoneczny, wyjdzie ci na zdrowie, ostatni twój tekst, jaki czytałam, był nawet poznawczo niezarysowany, nie wspominając o zamknięciu... :P

 

Cichy, masz rację, standardowo tak jest. Ale wypróbowujemy nowe standardy ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Combo jest dobre z różnych względów. Np. z takich, że osoby, które napiszą opowiadania w górnych granicach limitu znaków z dużym prawdopodobieństwem doczekają się mniejszej liczby głosujących, którzy przeczytają całość.

Miło :) Sugerująco i obiecywnie ;)

osoby, które napiszą opowiadania w górnych granicach limitu znaków z dużym prawdopodobieństwem doczekają się mniejszej liczby głosujących, którzy przeczytają całość

Nie zgodzę się. W poprzednim konkursie Naz (Science 2017) moje opowiadanie miało przekroczony limit znaków o 50%, a komentarzy najwięcej.

A ja zgodzę się z Wilkiem, tak jak wcześniej zgodziłem się z Cichym. Widzisz, Bello, głosowałaś w konkursie Fantaści2017, ale jakoś nie widziałem Twojego komentarza pod każdym tekstem, a wszystkiego było ponad 300 tys. znaków, w tym tekst Antyradka na 180k. Pewnie zaraz mi powiesz, że wszystkie przeczytałaś, ale pod niektórymi nie zostawiłaś znaku.

Uważam, że pomysł Cichego jest warty rozważenia, aby zabezpieczyć się przed takim “demokratycznym” głosowaniem.

Łał, konkurs zaplanowany z rozmachem. Naz rulez! :)

Liczba komentarzy nie oznacza liczbę czytających/głosujących. Zwłaszcza, ze jak się rozwinie dyskusja, to i więcej komentarzy może pochodzić od mniejszego grona osób. No i w dyskusji mogą brać tez osoby, które niekoniecznie przeczytały całe opowiadanie.

Pewnym naciąganym kompromisem mogłoby być wprowadzenie kategorii według długości, ale czemuś takiemu byłoby daleko do ideału.

Sam nigdy dotarłem góra do 30k, wolę pisać coś jeszcze krótszego, ale wydaje mi się, że warto rozważyć problem z dłuższymi tekstami – kwestia uczciwości.

Nie zgodzę się. W poprzednim konkursie Naz (Science 2017) moje opowiadanie miało przekroczony limit znaków o 50%, a komentarzy najwięcej.

Chwila, czy to nie był ten sam tekst, który uzyskał komplet głosów Loży i podobał się wszystkim czytelnikom? :D

Mam podobnie jak Wilk, dlatego jeżeli przekroczę dolny limit to będzie dobrze; ) Dalej twierdzę że demokracja tu się nie sprawdza, ale jak ktoś ma naprawdę przeczytać moje opkoa a nie sciemniac to super :) Pisanie z telefonu to porażka. ..

Dalej dzielicie skórę na niedźwiedziu, którego nie ma, ale doceniam wasze spostrzeżenia i mam je na uwadze. Nadal jednak uważam, że założenie uczciwości każdego i demokratycznego, a nie “demokratycznego” przebiegu, jest bardzo dobre. Jeżeli przytłoczy nas liczba i długość tekstów, wprowadzimy optymalne rozwiązanie.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Coś jest na rzeczy, w demokracji tez większość nie czyta programów wyborczych :P

Demokracja relatywna/warunkowa... Brzmi lepiej, tak współcześnie ;) Chyba już wszystko jasne. Nic tylko planować tekst i pisać :)

Naz, czapki z głów. Widać, jaki ogrom pracy włożyłaś w organizację tego konkursu. Kwestia głosowania przez użytkowników jest dla mnie trochę kontrowersyjna w obecnym zapisie, ale widzę, że już nad tym pracujecie.

Mam nadzieję, że liczba uczestników w konkursie będzie satysfakcjonująca :)

Myślę, że liczba uczestników będzie nawet więcej niż satysfakcjonująca. ;) Nie dość, że opowiadanie ma szansę dostać się do antologii, to jeszcze wcześniej można opublikować je tutaj i dostać tutejsze komentarze. Pod tym względem – konkurs marzenie.

Nawet ja mam kilka pomysłów, szkoda, że na razie takich na powieść. :)

Miałam na myśli – satysfakcjonująca dla Naz :D Chciałam napisać, że mam nadzieję, że opowiadań będzie tyle, co w Dragonezie, ale potem pomyślałam, że może niekoniecznie wszyscy będą tym zachwyceni... Z drugiej strony, dla Naz na pewno byłoby to źródło dumy :D Więc niech opowiadań będzie tyle, by wszyscy byli zachwyceni.

I tak, zgadzam się. Konkurs marzenie :)

Super, że się podoba :) A czemu forma plebiscytowa się nie podoba to nadal nie wiem, ale może za mało wybiegam w przód i dowiem się dobitnie, jak spłynie dragonezowa liczba tekstów...

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Hej, mi się podoba. :p

<3

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

​Trzymaj się swojej wizji, Naz. Trzeba wierzyć w ludzi. Oczami wyobraźni widzę Naz prowadzącą portalowy lud na barykady.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Znalezione obrazy dla zapytania liberty leading the people parody

:D Ech, ta fatalna fryzura Rey...

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Tak lepiej?

Znalezione obrazy dla zapytania freedom leading parody

Zdecydowanie.

Nie całkiem to miałem na myśli. Tutaj Naz co prawda świeci... przykładem, ale lud jakiś taki zblazowany. Jakby ogarnięty Mr.Marazmem.

Po przeczytaniu spalić monitor.

A dlaczego konkurs nie jest podpięty?

Słuszne pytanie. Podpinam :)

Wpuszczam śledzia. 

Też sobie pośledzę, a może nawet coś napiszę. 

Naz, gratulacje – fajny pomysł,  organizacja nagród robi wrażenie.  Super sprawa!

Miałem dłuższą przerwę w siłowaniu się konkursowym, więc chętnie spróbuję. Ciekaw jestem jak się sprawdzi forma plebiscytowa. Tym ciekawiej konkurs się zapowiada.

Nie wiedziałam, co ci odpisać, coboldzie :P Zwłaszcza że to cała ja...

Dzięki za przypięcie, sama myślałam, że może dopiero w marcu mi się należy.

 

Caernie, tak sobie zerknęłam na twój profil i widzę, że byłeś aktywny portalowo-konkursowo ostatni raz przy SF 2015 (jakże zacnym). Ekstra, że postanowiłeś zainteresować się obecnym konkursem!

 

 

Umknęło mi, że nas w Imaginatio reklamowali:

 

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Jedno pytanie. Trzeba dodać tag konkursowy, czyli dokładnie jaki ? 

Przy dodawaniu opowiadania w rubryce Konkurs trzeba wybrać: Jestem legendą :) Dodam wyjaśnienie do regulaminu.

 

Przy okazji: zrobiłam wydarzenie na fb. Jeśli ktoś woli aktualizacje fejsbukowe, będę o nie dbała.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

O, konkurs! Super!

Pytanie: każdy szkodnik może brać udział? Nawet Ken Liu, gdyby oczywiście miał profil na forum i ogarniał naszą gramatykę?

 

Free for all, każdy szkodnik może.

No nieźle.

Potwierdzam, każda istota samoświadoma, która jest zarejestrowana. Obcoplanetowcy też mile widziani, jeśli dostroili się do języka polskiego.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

A istoty nieświadome, np. obywatele zaślepieni propagandą reptilian?

Na czas konkursu wyłączyliśmy propagandę, możesz pisać spokojnie :D

No nieźle.

Skoneczy, jesteś reptilianinem? O_o

Najlepiej zapomnij o tej niebezpiecznej wymianie zdań i skup się na konkursie... :]

No nieźle.

Jaram się jak flota Stannisa! “Drap” (moje słowotwórstwo) piórem po głowie i oby jakiś sensowny pomysł się zrodził! Dzięki, Naz, za zorganizowanie tak fajnego konkursu!

A tak w ogóle, to pokrycie się nazwy konkursu z tytułem książki, komiksu i filmu celowe czy przypadkowe?

Podejrzewam celowość :-)

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Rosebelle, cała przyjemność po mojej stronie :)

 

Wilku, pokrywa się jeszcze z trofeum w Syberii III, tytułem piosenki... :P

A serio, mogę się z tego zwierzyć. Połączenie estetycznych wrażeń związanych z brzmieniem słów, postapokaliptycznych skojarzeń (z rzeczami, które wymieniłeś) i pewnym wygibasem umysłowym – wszak samemu trudno obwołać się legendą, powstaje więc pewien paradoks czasowo-znaczeniowy i ciekawy grunt dla refleksji – w moim umyśle od dawna wyglądało tak dobrze, że musiałam coś z tym hasłem zrobić. (okropnie długie zdanie, ale to nie opowiadanie, nie muszę przeredagowywać...)

Mnie samej hasło kojarzy się z nieuchwytnością i znikaniem, i z marazmem, który mnie dopadł. Być może wielokrotne uchwycenie, z najróżniejszych perspektyw, owego hasła zadziała na mnie pragmatycznie. Nie biorę udziału w konkursie, ale poza sprawieniem innym frajdy i byciem przydatną, znalazłam dla siebie korzyści z niego płynące, w duchu mojej filozofii. Dlatego cieszę się na myśl o każdym tekście, jaki się pojawi i każdej historii, która zostanie dzięki konkursowi opowiedziana. Opowieści z konkursu Science zostały ze mną na długo, zwłaszcza “Adhezja przykrych myśli” czy “Agnerim”, kształtując we mnie cenne refleksje. I za refleksje kocham literaturę oraz organizowanie konkursów. A te mogą się znaleźć w każdym opowiadaniu, nawet lekkim, zabawnym i absurdalnym. Dlatego też starałam się o jak najwięcej nagród, bo atrakcyjność, mam nadzieję, przełoży się na liczbę opowiedzianych historii...

Naz gawędziarka. Mogłabym to jeszcze analizować na sto sposobów. Przeżywam ten konkurs, nie myślcie sobie! ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Jak zobaczyłam po raz pierwszy tytuł tego konkursu to pomyślałam “To konkurs na fanfik?”. :-)

A jeśli chodzi o temat, to czy pod legendę można w tym przypadku podpiąć bajkę?

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Jasne, Ajzan ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Mnie samej hasło kojarzy się z nieuchwytnością i znikaniem, i z marazmem, który mnie dopadł.

​Dementuję te oszczercze kalumnie.

 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Podtrzymuję, policja, nie przyjeżdżajcie na fantastykę.pl, nikt tu nikogo nie dopadł... :P

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Wlaśnie postawiłem dziesięciotysięczny znak na konkurs, juhuuu! :D

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Kropka po “koniec”? :P

limit od 15 do 60 k a Ty mi z końcem! Sam jesteś koniec i kropka!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Przemówił legendarny wojownik klasztoru Koszaolin.

Pomożecie mi stworzyć krótki opis infodumpu na rzecz konkursu? Napisałam na razie coś takiego:

 

 

Tworzenie fantastycznych światów i wizji niesie z sobą ryzyko infodumpu. Jak sama nazwa sugeruje, infodump to:

– wysyp informacji, mniej lub bardziej uzasadnionych fabularnie, zawierający zbyt obszerne, stopujące akcję objaśnienia,

– zawieranie wewnątrz utworu wyjaśnień i opisów, które nie są odbierane przez czytelnika jako naturalnie wkomponowany fragment opowiadanej historii, a oderwane od reszty tekstu eksplanacje lub podręcznikowe definiowanie świata.

Infodump może pojawić się pod różnymi postaciami, np. jako odautorskie, narracyjne wyjaśnienia albo jako wypowiedź/myśl bohatera. W najgorszym wypadku zmienia się w sztuczny wykład, blok tekstu.

 

W fantastyce infodumpu trudno pozbyć się zupełnie. Można go likwidować i maskować np. chowając w pamiętnikowych wpisach, wspomnieniach, objaśnieniach z ksiąg, stylizowanych wstępach; rozbijając na mniejsze części i mieszając z biegiem akcji; kryjąc w naturalnie brzmiących dialogach, w sprawozdaniach. Jeśli jedna osoba, żyjąca w danym świecie, objaśnia oczywistości drugiej, nie ma w tym nic naturalnego, dlatego częstym zabiegiem jest wprowadzenie obcego, "zielonego" jak czytelnik bohatera. 

Przede wszystkim jednak, podobnie jak powinniśmy ekonomicznie tworzyć zdania (bez powielania informacji i zbędnych określeń), w przypadku objaśniania świata najlepiej pozbyć się wszystkiego, co nie stanowi niezbędnej wiedzy.

 

Podanie informacji o świecie w porywający sposób, błyskotliwie, zabawnie, to trudna sztuka, warto jednak starać się ją opanować.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Ja infodumping rozumiem jako zawieranie wewnątrz utworu wyjaśnień i opisów, które nie są odbierane przez czytelnika jako naturalnie wkomponowany fragment opowiadanej historii, a oderwane od reszty tekstu eksplanacje lub podręcznikowe definiowanie świata.

No rest for the Wicked

O, dzięki, uzupełnię. To na razie wersja robocza. Wszelkie uwagi mile widziane.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

"Jeśli jedna osoba, żyjąca w danym świecie, objaśnia oczywistości drugiej, nie ma w tym nic naturalnego”

 

Cholera, znam osoby, które stosują taką komunikację. Czy to znaczy, że żyję w opowiadaniu?

Naz, zaciekawiłaś mnie ;) Chcesz przestrzec autorów, żeby świata opisanie nie przesłoniło historii i bohaterów? Super, że zwracasz uwagę na takie rzeczy. Bo to ma istotny wpływ na kompozycje tekstu: taki zmasowany atak informacjami potrafi skutecznie wybić z czytania, a nawet zniechęcić do dalszej lektury.

Zamiast infodumpu, wolę skok na głęboką wodę: wpaść w tekst i sobie radzić. To fajne uczucie: dookoła dzieją się dziwne rzeczy, bohaterowie gadają niezrozumiale, i trzeba sobie samodzielnie ten świat złożyć. Taki literacki zestaw do samodzielnego montażu ;)

Wspomniałaś o ekonomicznym tworzeniu zdań: ostatnio czytałem krótki poradnik o ekonomii języka (nie do końca się z nim zgadzam, ale nieważne), ale podstawowe wnioski dotyczą też podawania informacji: mniej, znaczy lepiej.

 

 

Hej ludziki, dawno tutaj nie zaglądałem. Czy możecie mnie oświecić i przypomnieć, czy limit znaków jest Z, czy BEZ spacji?

 

Dziękuję.

 

P.S.

Podejmę nawet rękawicę – przynajmniej spróbuję :)

Z, a także z enterami i chyba jeszcze czymś. Krótko mówiąc, licznik strony liczy jak chce :<

Jeśli nie ma informacji o tym, że limit znaków jest bez spacji, to zawsze jest mowa o limicie znaków ze spacjami.

Licznik strony jest wesoły zamienia trzy kropki na swój wielokropek i liczy więcej znaków, więc wystrzegajcie się! :D

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Przy czym nalezy przyjąć, że w Open/Libre/MS Office poda znaków mniej, niż podaje licznik na stronie.

Naz

Skoro chcesz koronować nowego laureata, wydaje się być jedynym słusznym wyjściem, by poprzedni położył tytuł na szali. A pasa wakować bez walki zamiaru nie mam, także tego – En garde!

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

:D Obrońca Honoru Fantasy w Konkursie na Risercz Naukowy znów w natarciu.

 

A co do poruszonego tematu, zdarzało mi się pisać teksty na konkursy od początku do końca w kopii roboczej na stronie. Nic strasznego... :P Poza tym, że lepiej skopiować tekst przed zapisaniem, bo czasem internetu braknie, a czasem strona się zawiesi... 

 

Z ciekawości wrzuciłam do Worda tekst, który na stronie ma równiutkie 40000 znaków. W pliku ma 39648.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Na betaliście już jedno opowiadania, a ja swoje ledwie zaczęłam...

EDIT: Czy motyw zderzenia podkoloryzowanych opowieści z rzeczywistością da się podciągnąć pod ten konkurs?

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

To ja też się pokuszę. Nie było mnie tu od czasu konkursu absurdalnego, życie mnie wessało. Ale pisanie pilnie ćwiczyłam przez ten czas, więc wstydu nie będzie (mam nadzieję)

 

Ajzan – myślę, że jak najbardziej. Chyba w takich przypadkach mamy najczęściej do czynienia z “legendą”... ;D

 

Wilczyco, wspaniale :) Żadnego wstydu nie będziesz musiała się bać, jak najpierw wypróbujesz tekst na paru betach ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Chyba się skuszę na to betowanie :)

Dzięki, Naz. Akurat przyszedł mi do głowy pewien sposób narracji, który mam ochotę wypróbować.

Szczerze powiedziawszy, to trochę obawiam się efektu końcowego, bo jak wcześniej pisałam, postanowiłam w tym przypadku wyjść ze strefy komfortu dobrze mi znanego świata świata i wejść w zupełnie inny klimat (dystopię). Nie wiem jak mi wyjdzie, szczerze mówiąc, tym bardziej, że im więcej myślę o treści, tym bardziej przerasta ona limit konkursu.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Dobilem 20k znaków, co daje 10k w 8 dni :D Miszczem prędkości nie zostanę, ale jest szansa, że tekst i autokorektę przejdzie i odleży i na betę wrzucę :)

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Aż sprawdziłam do kiedy można wrzucać teksty. Mytriksie, nie strasz ludzi :P Ja jeszcze nawet pomysłu nie mam. Na razie przelewam na papier Umieranie...

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Ajzan, dystopia to moja ulubienica <3 Będziesz się martwić limitem, jak już napiszesz.

Mytrixie, pięknie! Mi tak dobrze ostatnio w niczym nie idzie.

Dogsdumpling, dobrze że mi przypomniałaś, że nie mam jeszcze tekstu na Umieranie... Kurczę, Wszystkie śmierci Apolinarego byłyby jak znalazł ;<

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Ja mam tekst na Umieranie... A raczej miałbym, gdyby nie okazał się bełkotem do remontu :P

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Naz, jak nie będę miała na oko limitu, to potem się okaże, że aby opowiadanie spełniało wymogi konkursu, to będę musiała wyciąć 75% tekstu.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Ajzan, jeśli dobrze liczę, musiałabyś napisać 320k tekstu, a to już mała powieść. ;D

Znając moją skłonność do rozbudowywania pomysłów, to byłoby całkiem prawdopodobne.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Nie zapomnij na końcu dopisać “Tom I” ;) 

Hej ho, rozpoczęliśmy :D Oby nikt się nie wyrywał z niedopracowanym tekstem – czasu jest sporo! Polecam też jednak nie trzymać opowiadań w szufladach do pierwszego maja, bo Użytkownicy muszą mieć czas na zapoznanie się z tekstami. A ja muszę szybko wdrożyć odpowiedni plan, jeśli będziemy mieli zatrzęsienie opowiadań.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Kobieta... najpierw mówi, poczekajcie, a za chwilę, nie czekajcie. ;)

Mówię o złotym środku jako filozofka!

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Nie zwlekajcie z oczekiwaniem!

Chyba jestem pierwsza, która zamieściła opowiadanie. Zapraszam http://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/20169 “Nie wierzę w anioły”

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

Jak można tak szybko klepnąć 60 kloców znaków (╯°□°)╯︵ ┻━┻

:D Bemik inauguruje, wspaniale! Jak się tylko odkuję z robotą, pobiegnę czytać.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

STN – szybko? To opowiadanie ma blisko półtora roku :-)

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

A, to ja po prostu za małą szufladę mam , żeby mieć co przechomikować na “a nuż się przyda”. ;)

Czasu mrowie a już się teksty pojawiają o.O

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Jedno opowiadanie zniknęło, mam nadzieję, że umknęło tylko do kopii roboczej, żeby naprawić usterki.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

A właśnie, jak to jest? Jeśli tekst został opublikowany w czwartek, później zdjęty jako kopia robocza i ponownie opublikowany później. Jaką będzie miał datę przy ponownej publikacji? Starą, czy nową?

Przepraszam za mały off-top.

Starą. 

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Jestem tu nowy,  i nie jestem pewny jak wszystko działa. Ale takie pytania:

 

  1. Opowiadanie może zawierać treści, które nie są “friendly family content”? Głównie chodzi mi o to, czy mogą wystąpić co brutalniejsze sceny uśmiercenia. I czy jeśli można/nie można, to jakie są ewentualne wyjątki?
  2. Nie ma jakiejkolwiek możliwości, by poszerzyć limit 60 000 znaków? Może to się wydawać dziwne, ale dla mnie to nie jest dużo. Zwłaszcza jeśli chodzi o opowiadanie, które przedstawia coś bardzo konkretnego. 

Hiacynt Kempiński

Hiacyncie, rozumiem, że limit może nie zadowalać, ale bierzemy pod uwagę późniejsze stworzenie antologii. Bierzemy też pod rozwagę, że te teksty trzeba przeczytać – bez bólu, najlepiej z przyjemnością. I że cegły, np. po 100K, mogłyby nie znaleźć tylu czytelników, co teksty krótsze. Gdzieś tu musiały zostać postawione granice i stworzone kompromisy. Wydaje mi się, że często tekst można – jeżeli to konieczne – odchudzić w trakcie szlifu, co nie tak rzadko działa na jego korzyść. Choć oczywiście nie zawsze. Czy nie ma jakiejkolwiek możliwości na zwiększenie limitu? Nie ma.

Co do brutalnych scen, nie widzę przeszkód. Jeżeli uznasz, że opowiadanie nie nadaje się dla Użytkowników niepełnoletnich, dodasz taki tag. Myślę, że każdy wie, kiedy tekst jest rażąco niestosowny (np. gdy obraża realną osobę) i nie wydaje mi się, by abstrakcyjne sceny egzekucji były niestosowne (choć nie wątpię, że czyjaś wyobraźnia jeszcze mnie kiedyś zaskoczy...).

Jeżeli ktoś ma inne zdanie, niech da znać.

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Popieram Naz :)

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Hiacyncie, poczytaj sobie teksty bizarro (Fasoletti i Thrain (jaki on miał ostatnio nick?) w tym celują). Widzieliśmy tu już syf, bluzgi, choroby, mnóstwo odchodów, końce świata... Wątpię, żebyś zdołał jakoś straszliwie wstrząsnąć portalem.

I wyjątkowo opowiadam się za kurczowym trzymaniem limitu. Kiedy ma się 100+ tekstów do czytania, każde opowiadanie, które można wyrzucić z kolejki, bardzo cieszy. ;-)

Babska logika rządzi!

Według mnie 60K, to i tak sporo. A jeśli chodzi o treść, to rzeczywiście raczej trudno zaskoczyć.

A ja podzielam ból Hiacynta, bo mam już 51k, a gdzie tam do finału... ;D

W końcu to konkurs na opowiadanie, nie na nowelę :) 

Miałem przy ostatnim konkursie spory problem z nadmiarem znaków, ale i tak popieram limit. 60 tys. to naprawdę spory margines. Myślę, że opowiadanie w przedziale 30-40 tys. to optymalna objętość dla autora i czytelnika.

Ps. A potem przyjdzie Bellatrix, wrzuci tekst o 50% przekraczający limit i pozamiata zgarniając laury dla opowiadania roku.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Ps. A potem przyjdzie Bellatrix, wrzuci tekst o 50% przekraczający limit i pozamiata zgarniając laury dla opowiadania roku.

:D

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

43 znaki ponad limit tez wykluczają pracę? Pewnie tak... Idę coś powyrzucać. Chyba, że ktoś miałby ochote pomóc w sprzataniu, to wrzuciłam swój tekst na betalistę i ślicznie sie uśmiecham do potencjalnych pomocników :)

Się nie zdziw, jak potem licznik strony pokaże co innego, niż licznik w edytorze :P 

E no, ale w Science2017 regulamin dopuszczał przekroczenie limitu ;P No i w 60k bym się zmieściła (prawie)! :D

No to mi porobiłaś wątpliwości, Naz, z tym obrażaniem. Mam na tapecie realną postać z dziewiętnastego wieku i postanowiłem unurzać ją w fantastycznym, narkotycznym i zbrodniczym amoku, więc zastanawiam się czy nie przegnę w ten sposób, mimo że fabuła będzie czystą fikcją literacką. Help! ;-)

Dziwna sprawa, 

do konkursu jest 8 zgłoszeń. Pod konkursem podpięte opowiadanie bemik tylko. 

O co cho? 

 

Majkubarze, nie przegniesz ;)

 

Cichy, chodzi o opowiadania na betaliście lub w kopiach roboczych :)

Reszta w kopiach roboczych pewnie.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Chyba wystarczy taga dać i już zalicza do konkursowych. A jest tylko na betaliście.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Majkubarze, nie przegniesz, zanudzisz. ;)

Cholera, ja też mam realną postać z XIXw!

Chodziło mi raczej o żywych. Prezydenta. Użytkowników. Kota prezesa. Nie spinajcie się. A co do umarłych, wiadomo, jak będziecie pisać, że Poe to s***** (albo modnie w tym drażliwym okresie, że jakiś bohater narodowy, święty, bo ja wiem?) – nie będzie fajnie.

Nie no, nie mówcie mi, że nie wiecie, co to znaczy “obraźliwy tekst”. Fikcyjne krwawe egzekucje, gwałty, tortury, żarty, fantazje na temat legendarnych ludzi nie są obraźliwe, póki nie nada im się takiego kontekstu, póki tekst nie epatuje pogardą wobec autentycznych osób/grup, wykraczającą poza fikcję literacką...

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

coboldzie, czyżby pomysł cię odnalazł? ;>

 

Kurde, a ja mam tak jakby grupę zawodową, co jak urażę jej przedstawicieli? (raczej powszechnie nielubianych :D)

 

a tak na serio Majkubarze, też myślę, że nie przegniesz :-)

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

No dzięki, kochani, ulżyło.

Skoro już wiem, że nie przegnę, to skupię się na tym, żeby nie zanudzić, Darcon :D (a nuż się uda:))

Ja w betach namierzyłem teksty konkursowe Nathakis, AQQ, STN, Poli i Wilczycy. Coś jeszcze w roboczych musi być.

 

Ps. Mam trzy pomysły. Trzy zaczęte opowiadania. Jedno jest niemal gotowe ale nie było pisane na konkurs i tylko wpisuje sie skądinąd  w tematykę, więc biorę je pod uwagę. Pozostałe dwa są na etapie 7-9 tys znaków. Oba mają dobre pomysły, aż zaglądam sobie przez ramię i się klepię mówiąc: orzeszku jedne, ale masz dobry pomysł Marasie. I żeby było śmieszniej jedno jest fantasy, a drugie to awanturnicza space-opera. Trudny wybór.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Marasie biorę space operę w ciemno :) A tak na poważnie to cieszę się, że nie muszę wybierać jak Ty i później ewentualnie pluć sobie w imitację krasnoludzkiej brody :D

 

Ja już napisałem i mam 35077 znaków według licznika strony. Teraz odleżyny, beta, korekcja, redakcja :D

 

A jak Inni?

Pochwalcie się kto, co i ile tego macie :)?

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Wisi na becie. :)

/ᐠ。ꞈ。ᐟ\

Dopiero zaczęłam pisać i jeszcze nie mam dobrego pomysłu na zakończenie.

Babska logika rządzi!

Mytrix, najpierw redakcja, potem korekta :P

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Ja mam pomysł na legendę, bardzo ogólny zarys historii i urlop dwudniowy, który wziąłem na przełamanie i start opka, ale wciąż jestem w czarnej... Nie zacząłem pisać. Może dziś... :(

Naz, a ja zrobię odwrotnie, O!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Mytrix chce przejść do legendy, próbując założyć zapaśniczego analnego Nelsona na własny tekst?

Ja mam na chwilę obecną prawie 15 000, znaków według licznika Worda mniej więcej określony kierunek fabuły i  w miarę wyraźny obraz zakończenia.  Zamierzam ociągnąć do końca limitu. Musiałam też zrezygnować z pomysłu przeplatania się treści legendy z rzeczywistością, by oszczędzić miejsce i nie zbombardować czytelnika niezbyt istotnym dla fabuły lore. Klimat urbanistycznej dystopii pozostał.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Ja nie zacząłem pisać i nie wiadomo, czy w ogóle kiedyś zacznę :D

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Ja mam na razie niecałe 26 000 znaków i przybywa. Trudno mi ocenić, czy wyrżnę w limit.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Ponieważ ja nie mogę pisać na konkurs, a nie chcę być gorsza, to powiem, że dziś mnie olśniło odnośnie konkursu na Umieralnię. Ale mam temat! <3 teraz tylko znaleźć czas... ;|

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Eh, i po kiego było mi tutaj zaglądać... 

Jeszcze kupa czasu, to wcale nie problem, że jeszcze nie zacząłem, nie? :D

Słowiku, musisz coś na konkurs wyświergolić!

 

Piszcie piszcie!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

O to się właśnie rozchodzi, że nie mam już wyjścia. Myśli zostały złapane w klatkę. Będzie śpiewanie zza krat, więzienny jazz. 

 

No to dobrej współzabawy wszystkim :).

Musiałem:

 

"Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody -

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".

"Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę".

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Prawdopodobnie się nie wyrobię, chyba, że mnie strzeli jakiś nowy, szybki pomysł. Opowiadanie, które pasuje tematycznie muszę najpierw dokończyć (rozgrzebane tak do połowy, jakieś 30k znaków), a po dokończeniu znaleźć ze dwie bety, które mi powiedzą, czy jest sens słać do mc. Jak się uda dokończyć i powiedzą, że sensu nie ma, to może udział wezmę :D

Jest sympatyczny deadline i jeszcze przyjemniejszy limit. Bello, nie daj się prosić. ;D

Eeeechh noo pomyślę :)

Mnie się dziś pojawiło ziarenko pomysłu, ale czy coś z niego wyrośnie to nie wiem :P Najpierw muszę skończyć tekst na Umieranie – a to jeszcze trochę potrwa, i jeszcze jeden tekst, nad którym pracuję na cito. Potem, jak czasu starczy,  będę podlewać ziarenko ^^.

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Jak już tak wszyscy grzecznie opisujecie konkursowe postępy, to i ja podniosę rękę.

Też pracuję nad tekstem – wyjdzie 45-60 tysięcy znaków (jak widać na razie nikt nie spogląda nawet na dolny limit ;D ). Aktualnie niecałe 20k znaków. Gatunek? Trudno stwierdzić. Jeśli ktoś czytał moją Koegzystencję..., tutaj pod pewnymi względami będzie podobnie – główny nacisk położony na stworzenie świata i osadzenie w nim dynamicznej akcji.

A więc melduję się jako kolejna osoba, która dołączy nie tylko do grona jurorów, ale i uczestników ;)

Ostatnio jeśli coś skrobałem, to na wesoło, więc może czas napisać coś na poważnie. 

Jeszcze nie mam napisanego ani jednego znaku. Mam obmyśloną fabułę, pomysł na konstrukcję, legendarnego bohatera, scenerię i ze dwa twisty. Teraz tylko czas trzeba wygospodarować. Jak się nie wyrobię, to będzie po czasie poza konkursem.

Ja te wszystkie deklaracje wpisuję na szatańską listę; jak się te zapowiadane teksty nie pojawią, to oj... ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Dobiłam do prawie 20 000 znaków według licznika Worda. Jeśli dobrze liczę i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to końcowy tekst będzie miał max 18 stron.

https://szuflada-ajzan.blogspot.com/

Ja nie mam nic, tylko pomysł i bohaterów. Tylko muszę cały czas sobie przypominać, że jeden ma być legendarny. :)

O w jabłko jeża.

Zostało mi prawie 2k znaków do wyczerpania limitu! Trza pomyśleć nad dorzuceniem kilku wątków.

Słowiku wprowadź nowego bohatera!

"Jak się ktoś utopił to nie znaczy, że się utopił tylko, że się nie utopił i popełni samobójstwo." - Borowik

Myślałem nawet o kilku, plus jakimś wątku politycznym zwieńczonym epicką bitwą, ale do tego potrzebowałbym przynajmniej kilkunastu znaków więcej. Aj, te bezwzględne limity.

No dobra, to stresując się i przestępując z nogi na nogę, wrzuciłem swój tekst jako trzeci.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Pierwsze 5000 dzisiaj padło, może jednak uda się to napisać na czas :D

Właśnie zacząłem pisać, ale nie wiem, czy cokolwiek z tego wyjdzie, więc jakby co, Naz, to nie traktuj tego jako stuprocentowej deklaracji :D

Przede mną ugnie się każdy smok, bo w moich żyłach pomarańczowy sok!

]:->  Pięknie, pięknie, teksty wpadają do czarnomagicznego wora, nicki na zaklętą listę... ;)

Niewolnicy, zrzeszeni w słabości, boją się pana - samotnika, którego nie są w stanie kontrolować, którego mocy nie mają, a jego atencji nie mogą zdobyć. (Nietzsche)

Nowa Fantastyka